Kürt yönetimi Bağdat'tan Türkiye'nin kınanmasını istedi

  • Giriş : 29.08.2007 / 11:38:00

Türkiye'nin Irak köylerini bombaladığını iddia eden kuzey Irak'taki Kürt yönetimi, Türkiye'nin kınanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin Irak köylerini bombaladığını iddia eden kuzey Irak'taki Kürt yönetimi, Türkiye'yi kınayan bir belgeyi Bağdat'a gönderme kararı aldı.

İran'ın bölgedeki operasyonlarından rahatsız olan Kürt parlamentosu bugün toplandı. Türkiye'nin de Irak tarafındaki köyleri bombaladığını iddia eden Kürt yönetimi, Ankara ve Tahran'ı kınayan bir belgeyi onaylayarak Bağdat hükümetine gönderme kararı aldı.

İran'dan kuzey Irak'a kaçan PJAK militanları ile peşmerge güçleri arasındaysa çatışma çıktı. Gerginlik PJAK militanlarının bölgeyi terketmesi üzerine son erdi.

Uyarı İran'a ulaştı

Irak hükümeti, İran'dan, kuzeydoğu sınırından içeriye yönelik bombardımana son vermesini isteyerek, aksi halde ilişkilerin yara alacağı uyarısında bulundu.

Irak Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed El Hac Hamud, İran'ın açtığı top ateşini protesto etmek üzere bugün İran Büyükelçisi'ni davet etti.

Açıklamada,"Hamud'un, İran tarafından bu saldırıları acilen son vermesini istediği" bildirildi. Bakanlık açıklamasında, bu olayın iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkilerini olumsuz bir biçimde etkileyeceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious