Kürt yönetimi sınır ötesi operasyona karşı değil!

Kürt yönetimi sınır ötesi operasyona karşı değil!.12492
  • Giriş : 03.12.2007 / 08:47:00

PKK'ya yönelik Irak'ın kuzeyine gerçekleştirilen nokta operasyonunun ardından bölgede önemli gelişmeler yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bölgesel Kürt yönetimi, sınır ötesi operasyon için PKK'ya karşı gerekli tedbirleri aldıklarını açıklarken önlemlerden rahatsız olan terör örgütünün bölge yöneticilerini tehdit ettiğini ifade etti. IKDP Genel Sekreteri Fazıl Mirani, Türkiye'den Kuzey Irak'a gelen bir grup gazeteciyi Selahaddin'deki makamında kabul ederek, gündemle ilgili soruları cevapladı. PKK'nın kendilerini yok etmeye çalıştığını ifade eden Mirani, "Biz 50 yıl savaştık, belli kazanımlar edindik. Biz bunu PKK için kaybetmeyiz. PKK, gazetesinde beni Türk tankının üzerinde gösterdi. 'Bunu vurmamız lazım' dedi. PKK bizi tehdit ediyor. Sorunlarımızın üzerine başka sorunlar istemiyoruz. Buna ihtiyacımız yok." şeklinde konuştu.

Kuzey Irak bölgesel yönetiminin en önemli ikinci ismi olan Mirani, PKK'ya karşı gerekli tedbirleri aldıklarını kaydederek, "Sınır bölgelerine takviye kuvvetler gönderdik. Yollara arama ve kontrol noktaları koyduk. Havaalanını denetim altında tutuyoruz. Bazı stratejik noktaları da denetim ve gözetim altında tutuyoruz." ifadelerini kullandı. Mirani, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sınır ötesi operasyon yetkisini askere verdiklerini açıklamasıyla ilgili olarak da bu mevsimin operasyon mevsimi olmadığını ifade ederek, sınır ötesi operasyonun, vatandaşlarının bulunduğu yerleşim alanlarında olmadığı sürece kendi açılarından bir sorun olmadığını söyledi.

Bölgesel yönetim olarak Irak'tan kopma gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyleyen IKDP Genel Sekreteri, Irak Anayasası'na bağlı olduklarını, Irak'ın içinde kalmakla komşu ülkelerin etkisi altına girmemiş olacaklarını söyledi. Kürt yetkili, "Küçük bir ülke kalıp kimsenin etkisi altında kalmak istemiyoruz. Biz Irak'ta kalmak istiyoruz. Bunları bir Irak vatandaşı olarak söylüyorum." dedi. Mirani, komşularıyla, özellikle Türkiye ile ilişkilerini barış içinde sürdürmek istediklerini vurgulayarak, "Her şeyden önce Müslüman bir milletiz. Açıkça söylemek istiyorum, hepimiz Türkiye, İran ya da Irak'ta yaşayabilirdik. Bölgede, Kuzey Irak'ta her on evin sekizinde Kürt gelin ya da Türkmen gelin var. Birlikte yaşayan insanlar birbirlerini kabul etmek zorundalar. Seni kabul etmezsem seninle nasıl diyalog kuracağım. Seni tanımazsam sorunlarını nereden bileceğim. Ancak Türkiye bizi tanımıyor, oysa biz her zaman Türkiye'yi tanıyoruz." ifadelerini kullandı. Mirani, açıklamasında PKK'ya yardım ettikleri şeklindeki iddialara da tepki gösterdi. PKK'nın Türkiye'nin içinde de bulunduğunu söyleyen Mirani, terör örgütünün tasfiye edilip İran'a sürüleceği şeklindeki söylentilerin doğru olmadığını belirterek, "PKK'nın kendisi 4 parça için mücadele verdiğini söylüyor. En büyük yanlışı da burada. 'Türkiye, İran, Irak ve Suriye'de 4 parçayı birleştirip Kürdistan'ı kuracağım' diyor. Bu düşünce İmralı'da tasfiye edildi. Orada olabilir. 4 parçayı orada birleştirsin." diye konuştu.

[Chicago Tribune] Operasyon tehdidi, Kürtleri bağımsızlıktan soğuttu

Amerikan Chicago Tribune gazetesi, Türkiye'nin 'sınır ötesi operasyon tehdidinin' Iraklı Kürtlerin bağımsızlık isteğini gözden geçirmeye ittiğini öne sürdü. Gazete, "Operasyon tehdidi, Kuzey Irak'taki birçok kişinin merkezî Irak hükümetine olan ihtiyaçlarını kabul etmelerine yol açtı." değerlendirmesinde bulundu. Bölgede 'Amerikan Köyü', 'İngiliz Köyü' isimli konut projelerinin yapıldığına işaret eden Chicago Tribune, bölgesel hükümetin de kısa bir süre önce yabancı şirketlerle 20'den fazla petrol ve gaz anlaşmasını yaptığını hatırlattı. Bütün bunların, 'bölgenin fiili bağımsızlığına' doğru giden yolda hızla ilerlediğinin göstergesi olarak yorumlanabileceğini belirten gazete, ancak uzun bir süreden beri var olan bağımsızlık isteklerine karşın, birçok Kürt'ün pozisyonlarını yeniden düşünme noktasına geldiğini kaydetti. Haberde, "Bölgenin bazı liderleri, bölgesel hükümetin sorunun çözümünde daha aktif bir rol oynaması için baskı yapılınca, bunu tek başlarına yapamayacakları gerçeği ile yüzleşmeye zorlandı." denildi. Gazeteye konuşan Irak'ın Kürt kökenli Başbakan Yardımcısı Berham Salih, her zaman bir Kürt devletini hayal ettiğini, bunu Kürt halknın temel bir hakkı olarak gördüğünü belirtirken, daha sonra Irak'ın büyük pazarının bir parçası olmanın, demokratik Irak devletinin sağladığı korumalardan yararlanmanın Kürt halkına sağladığı avantajları gördüğünü sözlerine ekledi. Chicago, Anka

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious