Kürt yönetimi Türk askerinin çekilmesinden memnun

Kürt yönetimi Türk askerinin çekilmesinden memnun.15849
  • Giriş : 01.03.2008 / 17:15:00

Kürt yönetimi, Türk askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi, Türk askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada operasyonun bitmesinden dolayı sevinçli olduklarını bildirdi. Bölge hükümetinin Başbakanı Neçirvan Barzani, "Çekilme kararını Ankara verdi, Bu karar ne sivil toplum örgütlerinden ne de ABD'den çıktı. Bizim için de önemli olan buydu. Bu açıdan çok memnunuz" dedi.

Erbil'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Neçirvan Barzani, operasyonun sona ermesi vesilesiyle sorunun diyalog yoluyla çözülmesini istediklerini belirtti. Barzani, sorunun diyalogla çözülmesine yönelik atılacak her adıma destek olmaya ve yardım etmeye hazır olduklarını ifade etti.

Barzani, "Bu işin çözümü siyasidir, ancak siyasi yolla çözülür. Bu konuda Türkiye ile bizim bir tecrübemiz var. Geçmişte PKK'ya karşı savaş verdik; ancak başarılı olamadık. Bu yüzden diyalog yolunu öneriyoruz" şeklinde konuştu.

"KOMŞU ÜLKELERLE SINIRLARI DEĞİŞTİRME GİBİ BİR İMKANIMIZ YOK"

Türkiye ile aralarında "bir sorun kalmamasını" istediklerini dile getiren Neçirvan Barzani, "Bizim komşu ülkelerle sınırlarımızı değiştirme imkanımız yok. Türkiye büyük bir devlet, askeri gücü büyük. Biz bu tür operasyonların olmamasını umut ediyoruz" diye kaydetti.

Türkiye'nin kendileri için önemli bir devlet olduğunu vurgulayan Kürt Başbakan, "Biz Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Barışın sağlanması için yardıma hazırız. PKK, hem Türkiye için sorun olduğu gibi bizim için de sorundur" şeklinde konuştu.

KUZEY IRAK'TA 1996'DAN BERİ DURAN TÜRK BİRLİKLERİNİN ÇIKMASINI İSTİYORUZ

Açıklamasında 1996'dan beri Kuzey Irak'ta bulunan Türk birliklerinin durumuna da değinen Neçirvan Barzani, "Kürt Parlamentosu, askerlerin çıkması yönünde bir karar aldı. Biz de bu kararı Bağdat'a göndereceğiz. 1996'dan beri burada bulunan Türk askerlerinin çıkmasını istiyoruz" dedi.

"TÜRKİYE İLE PKK'DAN DOLAYI SORUN YAŞAMAK İSTEMİYORUZ"

Barzani, PKK sorunu ile ilgili son olarak "Biz şu ana kadar Türkiye ile oturup konuşamadık; ama bundan sonra konuşarak sorunu bitirelim istiyoruz. Bugüne kadar Türkiye ile sorunu nasıl çözeceğiz diye görüşmedik. Ümit ediyoruz ki Türkiye, ABD, Irak ve Kürt yönetimini katıldığı dörtlü bir toplantı olur; oturulup, konuşulur. Biz PKK'nın bizim sınırlarımızda kalmasını istemiyoruz. PKK'dan dolayı Türkiye ile sorun yaşamak istemiyoruz"

"AHMEDİNEJAD'IN KUZEY BÖLGESİNE GELMESİ PLANLANMIŞTI"

Açıklamasında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yarın Irak'a gerçekleştireceği ziyarete de değinen Neçirvan Barzani, "Aslında kendisi buraya gelecekti; ancak ziyareti son anda Bağdat'a olacaka şekilde ayarlandı." dedi. İran'ın kendileri için önemli bir komşu ülke, olduğuna değinen Barzani, "İran'ın Irak'taki rolü pozitif olmalı, güvenlik konusunda Irak'a yardımcı olsunlar." dedi.

"KİMYASAL ALİ HALEPÇE'DE ASILMASIN"

Konuşmasında idam kararı Irak Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan Saddam Hüseyin'in kuzeni ve yardımcısı, 'Kimyasal Ali' lakaplı Hasan el Mecid'e de değinen Barzani, kararı "adalet yerini buldu" şeklinde değerlendirdiklerini ifade etti. Barzani, "Ancak Kimyasal Ali'nin Halepçe'de asılmasını istemiyoruz" diye ekledi.

Hasan El Mecid, 1998 yılında, Kuzey Irak'taki Kürtlere yönelik olarak düzenlenen Enfal harekâtı sırasında 100 bin Kürt'ün öldürülmesi nedeniyle soykırım suçlamasından idam cezasına çarptırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious