Kürt yönetiminden Türk basınına ambargo

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Erbil'le gelen Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani'nin düzenleyeceği basın toplantısına Türk basını alınmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erbil Havaalanında yapılan basın toplantısına yerli yabancı 37'den fazla kuruluş çağrılırken Türk basının içeri alınamaması dikkat çekti. Toplantıdan önce Türk basın temsilcileri haberdar edilmişti. Basın mensupları, toplantının yapılacağı yere 3 arama noktasında geçirilerek ve yaklaşık 2 saat bekletildikten sonra alınırken Türk basın temsilcilerine "yerimiz dar ve listede isminiz yok" denilerek Neçirvan Barzani'nin yapacağı toplantı salonuna alınmadı.

Bu tutuma bir anlam veremeyen Türk basın mensupları alandan görevlerini yapamadan ayrıldı. Geçtiğimiz günlerde basına sansür uygulanmaması gerektiğini ifade eden Barzani'ye bağlı görevliler, bunun tam aksi yönde hareket ederek Türk basın mensuplarının görevlerini yapmalarını engellemiş oldu.

Yerel Kürt yönetimi ile merkezî Bağdat hükümeti arasındaki görüşmelerde ise petrol gelirlerinden Kürtlerin payına düşen yüzdelik oran ve doğal kaynakların kullanımı gibi konuların ele alındığı ve Irak'ta yaşanan son siyasi gelişmeler de değerlendirildiği kaydedildi. Görüşmelerde ayrıca, Peşmerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı arasındaki koordinasyonun niteliği üzerinde de durulduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious