Kürtaj hızla yaygınlaşıyor!

Kürtaj hızla yaygınlaşıyor! .6824
  • Giriş : 12.10.2007 / 17:42:00

Bir araştırma dünya genelinde 5 hamilelikten birinin kürtajla sonuçlandığını ortaya çıkardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tıp dergisi The Lancet'te yayımlanan yazıda, dünya genelinde 5 hamilelikten birinin kürtajla sonuçlandığı belirtildi.

Derginin yarın yayımlanacak sayısındaki makalede, dünya genelindeki 5 hamilelikten birinin kürtajla sonuçlandığı belirtilerek, bu kürtajların yarısının tehlikeli koşullarda yapıldığına dikkat çekildi.

2003'te dünya genelinde 205 milyon kadının hamile kaldığı, bu hamileliklerin yüzde 20'sinin sona erdirildiği belirtilen makalede, Doğu Avrupa ülkelerinde ise hamileliklerin yarısının kürtajla sonlandığına dikkat çekildi.

Resmi veriler ve çalışmalar sonucu elde edilen bilgilere göre dünya genelinde, 46 milyon kürtajın saptandığı 1995 yılı ile 42 milyon kürtajın kaydedildiği 2003 yılı arasında, kürtaj oranının yüzde 17 gerilediği belirtildi.

Batı Avrupa'da 2003'te kürtaj oranının en düşük seviyesine geldiği ve bu yılda bin kadından 12'sinin kürtaj yaptırdığı ifade edilen makalede, aynı dönemde kötü koşullarda yaptırılan kürtaj oranının ise azalmadığı ve yüzde 48 oranında kaldığı açıklandı.

Kürtaj oranlarındaki azalmanın gelişmekte olan ülkelerden ziyade gelişmiş ülkelerde görüldüğü belirtilen makalede, bunun nedeni doğum kontrol haplarının ciddi ölçüde artmasına bağlandı.

Makalede kanunlarla kürtaja sınırlama getirilen Afrika'da 100 bin kürtajdan 650'sinin ölümle sonuçlandığı, buna karşılık gelişmiş ülkelerdeki 100 bin kürtajdan 10'unun ölümle sonuçlandığına işaret edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious