Kurtalan Ekspres'in konserleri başladı

Kurtalan Ekspres'in konserleri başladı.37674
  • Giriş : 26.01.2008 / 14:24:00

'Kurtalan Ekspres'in küresel ısınmayı insanların dikkatine getirmek ve harekete geçirmek amacıyla 10 ilde vereceği rock konserleri, Adapazarı'nda start aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barış Manço'dan devraldığı müzik mirası kadar sosyal sorumluluk mirasını da yaşatan Kurtalan Ekspres'in, küresel ısınmaya karşı dikkat çekmek için düzenlediği konserlerin ilki Adapazarı'nda yapıldı.

Atatürk Spor Salonu'ndaki konsere ilgi oldukça azdı. Konserin haftalar öncesi kamuoyuna duyurulmasına rağmen 2 bin kişilik salona, 350 civarında kişi konseri izlemek için geldi.

Konsere ilginin az olmasına karşın 'Kurtalan Ekspres' üyeleri, Bahadır Akkuzu, Ahmet Güvenç, Cihangir Akkuzu ve Eser Taşkıran, çaldıkları parçalarla konsere katılanlara güzel bir gece yaşattı.

Küresel ısınmaya dikkati çekmek üzere başlattıkları projenin çok önemli olduğunu söyleyen Bahadır Akkuzu, Türkiye'nin dünyaya öncü olabileceği bir proje başlattıklarını belirtti.

Bütün amaçlarının dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek olduğunu anlatan Akkuzu, popüler sanatçılar listesinde olmayan rock müzik sanatçıları olduklarından dolayı büyük bütçeler gerektiren sosyal projelere girebilme imkanlarının çok fazla olmadığını ifade etti.

Akkuzu, "Türkiye'nin dünyaya öncü olabileceği bir proje başlattık. Bu bir inanç. Popüler sanatçılar gibi bir şeyi laf olsun diye yapmıyoruz. Biz etrafta reklam olsun diye değil, küresel ısınmayı ortaya koymak için çalışıyoruz. Dünyanın en büyük problemi küresel ısınma. Biz şuanda bunu farketmiyoruz. Dünyayı su savaşlarına götürecek kadar tehlikeli bir durum." diye konuştu.

Konserlere Adapazarı'ndan başlamalarının kendileri için ayrı bir anlamı olduğunu dile getiren Ahmet Güvenç, "Eskiden Barış Manço ile uzun turnelere çıkarken konserlere daima buradan başlardık. Buradan başlamanın anlamı bu nedenle bizim için çok önemli." dedi.

Küresel ısınmaya karşı bir hareket başlattıklarını vurgulayan Güvenç, bu konuda herkesten destek beklediklerini söyledi.

Eser Taşkıran ise dünya sorunlarına müzisyenlerin daha çok sarıldığını belirtti. Başlattıkları hareketin büyümesini umut ettiklerini kaydeden Taşkıran, şöyle konuştu, "Küresel ısınma dünyanın sorunu. Müzik içerisinden bakacak olursak rak müzisyenleri dünya sorunlarına 2 elle sarılmışlardır. Dünyayı hissetmişlerdir. Bizde bir yerden başladık. Güzel bir destek aldık. Umarız bu hareket büyür. Doğaya sahip çıkmadığımız taktirde, doğa bize tepkisini geri verecek."

Kurtalan Ekspres, konserlerini sırasıyla Eskişehir, Bursa, Antalya,İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Samsun'da sürdürecek.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious