Kürtçe başladığı konuşmasını Türkçe bitirdi

Kürtçe başladığı konuşmasını Türkçe bitirdi.19440
  • Giriş : 01.12.2007 / 20:32:00

DTP'liler tarafından düzenlenen mitingde bir konuşma yapan Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani, Kürtçe başladığı konuşmasını Türkçe bitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP'nin olaylı Hakkari mitinginde konuşan Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani, konuşmasına bilerek anadili olan Kürtçe ile başladığını, dillerin kardeşleşmesi için konuşmasına Türkçe ile devam ettiğini söyledi.

Operasyonların işe yaramayacağını ve olayın ülkenin içerisinde olduğunu belirten Geylani, sınır ötesi operasyona evet diyenlerin Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' sözüne muhalif davrandığını öne sürdü.

Yüksekova Beldiye Başkanı Mehmet Salih Yıldız, ölüm ve zindan bile olsa "Edi Bese'nin (Yeter artık) arkasındayız." dedi.

Hakkari'de günlerdir olaylı geçmesi beklenen ve beklendiği gibi olaylı geçen DTP'nin düzenlediği savaşa hayır anlamı taşıyan 'Edi Bese' (yeter artık) mitingi öncesinde ilginç açıklamalar yapıldı.

Platformda vatandaşlara seslenen Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani, Kürtçe başladığı konuşmasının sonunda Türkçe açıklamalarda bulundu.

Geylani, "Konuşmama bilerek isteyerek ve severek Kürtçe başladım. Şimdi de dillerin kardeşleşmesi için konuşmama Türkçe devam ediyorum." şeklinde konuştu.

Bölgede meydana gelen olayların sadece ülkenin içerisinde olduğunu kaydeden Geylani, "Çözüm Beyazsaray'da değil Ankara'da ve Hakkari'de aranmalı." diye konuştu. Konuşmaları ve çıkışlarıyla gündeme gelen Yüksekova Belediye Başkanı Mehmet Salih Yıldız, çarpıcı açıklamalarında, "Bizleri sizleri kültürümüzü savaşa karşı operasyonlara karşı, sınır ötesi harekata karşı, Muğla'da ve benzeri yerlerde öğrencilerimizi linç eden o kötü görüntülerine karşı biz sonuna kadar ölüm olsa, zindan olsa bile 'Edi Bese'nin arkasındayız." diyerek barış istedi.

Bu arada kalabalığın içerisinde terör örgütü ele başısı bebek katili Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious