Kürtçe davasına devam

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

HAK-PAR hakkında Kürtçe konuşmadan dolayı Ankara 3.Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Duruşmaya yargılananlardan Reşit, Deli, Semir Güzel ve İbrahim Güçlü katılırken, dava avukatı olarak da Mevlüt Şener ile Medeni Ayhan bulundu. Sabahattin Korkmaz ise Kürtçe tercüman olarak duruşmaya katıldı.

Sanıklar mütalaya karşı savunmalarını Kürtçe yaparak bir kez daha davanın Uluslararası Sözleşmeler Hukuku'na, özel olarak da Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi'nin 6,10,11, 14,17 maddelerine aykırılığını dile getirdiler. Davanın aynı zamanda Lozan anlaşmasının 3973 maddesine aykırı olduğu belirtildi.

Anayasanın 90. maddesi son fıkrasına göre, iç hukuk hükümlerinin uluslararası hukukla çelişmesi halinde uluslararası hukukun esas alınması gerektiği hususu ileri sürülerek, gerekirse dosyanın konuyla ilgili uzman bir bilirkişi heyetine tevdi edilmesi istendi. Ancak bu talep mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Sanıklar klasik sömürgecilik döneminde bile insanların dillerine yasak getirmediklerini, izlediği bu tutumuyla Türkiye'nin eski klasik sömürgeci uygulamaların gerisine düştüğünü hatırlattılar. Duruşma, İ Güçlü'nün verdiği Kürtçe dilekçenin tercüme edilmesi ile duruşmaya katılmayanların son savunmalarının alınması için 2 Kasım 2006 tarihine saat 09:15'e ertelendi.

Ayrıca duruşmanın hemen ertesinde polis olduklarını iddia eden bazı sivil giyimli kişilerin duruşma tutanaklarını mahkeme kaleminden almaları üzerine sanık avukatları duruma müdahale ederek, bu durumun yasaya aykırı olduğunu belirtti ve bu doğrultuda bir tutanak tuttu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious