Kürtçe kanal TRT 6, yayına başlıyor

Kürtçe kanal TRT 6, yayına başlıyor.18147
  • Giriş : 18.12.2008 / 12:03:00

Türkiye'de yıllardan beri tartışılan Kürtçe televizyon, 20 Aralık'ta test yayınına başlıyor. Kürtçe, Arapça, Farsça gibi dillerde program yapacak kanalın adı TRT 6 olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Resmî yayın ise 1 Ocak'ta başlayacak. Çeşitli basın yayın organlarında kanalın isminin Kürtçe'de '8' anlamına gelen 'TRT Haşt' olacağı yönünde yayınlar yapılmıştı. Kurum, bundan sonra spor gibi tematik yayın yapacak olan yeni kanallarını da TRT 7, 8, 9 olarak adlandıracak.

TRT yönetimi, Kürtçe TV'de görev yapacak spiker, muhabir, editör ve diğer kadroları bünyesinden çıkarmayı planlıyordu. Mevcut personel arasında ihtiyacı karşılayacak kadar eleman bulunamadığını belirten TRT yetkilileri, dışarıdan da müracaat aldıklarını kaydetti. İstekliler arasından, Türkçe ile birlikte Kürtçenin Kırmançça, Zazaca lehçelerini en iyi yazıp, konuşabilenler kadroya katılacak. Kanalın programları TRT'nin iç yapımı olacak ve kendi stüdyolarında çekilecek. Her gün belirlenen bir dil veya lehçede haber, kültür-sanat ve sohbet programları yapılacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) TRT'nin ve özel kanalların yerel dil ve lehçelerde yayın yapması ile ilgili düzenlemeyi 2006 yılında hayata geçirmişti. Düzenleme ile TRT 3 üzerinden haftada 8 saati aşmayacak şekilde, her gün belirli bir süre Kırmançça, Zazaca, Arapça, Çerkezce, Boşnakça dillerinde yayın yapılıyordu. Yayınlar kanun gereği Türkçe alt yazılı olarak gerçekleştiriliyordu. 2008 yılında ise hükümetin Kürt açılımı programı çerçevesinde TRT'nin bir kanalının tamamıyla bölgede konuşulan dillere ayrılmasına karar verildi. Kanalın başına, söz konusu dilleri çok iyi konuşabilen, diplomat kökenli Sinan Orhan getirildi. Kanal, tüm Türkiye'de izlenebileceği gibi Irak, İran, Suriye gibi ülkelerin yanı sıra Orta Asya ülkelerinden de izlenebilecek. Yayınlar altyazı olmadan gerçekleştirilecek.

'Çizgimize uyan herkesle çalışırız'

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Kürtçe TV ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Şahin, TRT'nin 'Komşu Köyün Delisi' isimli dizisinin tanıtımı için geldiği Sefaretler Stüdyosu'nda gazetecilerin Kürtçe TV'ye ilişkin sorularını cevapladı. 'Şivan Perver'in de aralarında bulunduğu sanatçılara teklif götürülüp götürülmediği' yönündeki soruya Şahin, "Çizgilerimize uyan herkese teklif götüreceğiz. Sadece bahsettiğiniz isimlere değil." karşılığını verdi. Şahin, 'Sırrı Sakık, 'Sabıkasız Kürt bulamazlar' ifadesini kullandı buna ne diyeceksiniz' sorusuna da şu cevabı verdi: "Biz, cumhuriyet savcılığı yapmıyoruz. Ama TRT'nin kırmızı çizgilerini elli defa söyledim. Kanunda bizim yapmamız gerekenler zaten yazıyor. O çizgide olmak kaydıyla gerekeni yapacağız."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*