Kürtçe konuşan vekilin tavsiyesi

Kürtçe konuşan vekilin tavsiyesi.16566
  • Giriş : 23.12.2007 / 23:36:00

Kürtçe konuşan DTP'li milletvekili gazetecilerden tercüman istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van Milletvekili Özdal Üçer, Ağrı parti binasında Kürtçe yaptığı konuşmadan sonra, Türkçe açıklama da yapmasını isteyen gazetecilere, ''Kürtçe bilen tercüman edinmelerini'' önerdi.

Milletvekili Üçer, partisinin Ağrı il başkanlığı binasında düzenlenen bayramlaşma törende partililere Kürtçe konuştu.

Konuşmasından sonra gazetecilerin, Türkçe açıklama da yapmasını istedikleri Üçer, ''Türkçe açıklama yapmayacağım. Basın mensuplarından ricam şu: Ben söylediklerimi kendi dilimde söylüyorum. Sizler de Kürtçe bilen birer tercüman edinirseniz herhangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum'' dedi.

Üçer, bir gazetecinin, konuşmasında geçen ABD-Türkiye ilişkileri hakkındaki sorusuna ise Türkçe yanıt verdi. Üçer, ''AK Parti Hükümetinin Meclis içerisinde bulunan Kürt temsilcileri ile görüşme yerine ABD ile birlikte olduğunu'' öne sürerek, sözünü ettiği ''temsilcilerle diyaloğun geliştirilmesi halinde bu işin çok daha rahat çözüleceğini düşündüklerini'' bildirdi.

Üçer, Şemdinli davası hakkındaki bir soruya da yine Türkçe olarak ''Türkiye'de binlerce insanın, haklarında herhangi bir sabit suç olmaksızın yargılandıklarını ve cezaevlerinde kaldıklarını, ancak haklarında sabit suç delilleri olan kişilerin serbest bırakıldığını'' ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious