Kürtçe konuşma DTP'yi kapattırır mı?

Kürtçe konuşma DTP'yi kapattırır mı?.10314
  • Giriş : 25.02.2009 / 03:55:00
  • Güncelleme : 24.02.2009 / 23:51:35

AK Parti kanadının hukukçu kurmayları DTP'nin kapatılacağından emin.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, DTP'nin Meclis Grup toplantısında yapılan Kürtçe konuşmayla ilgili olarak, DTP hakkında Anayasa Mahkemesi'nde devam eden bir kapatma davası olduğunu hatırlatarak, TBMM çatısı altında yapılan Kürtçe konuşmanın kapatma gerekçesi sayılabileceğini söyledi.

Kuzu, “ Belki de bunlar kapatılmak istiyor. Bir çok defa söyledim ben hiç bir zaman kapatılma davası taraftarı olamadım. Dava açılmadan önce de 'gel beni kapat ne duruyorsun' anlayışı içerisindelerdi. Siyaseten alamadıkları tabloyu her halde; Avrupa'ya şikayet ederek almaya çalışıyorlar" dedi.

Kuzu, Meclis'te gazetecilerin, “Meclis'te Kürtçe konuşma" ile ilgili sorularını yanıtladı. Kürtçe yapılan konuşma ile ilgili ortada anayasal bir suçun olmadığını, ancak bir suçun işlendiğini de savunan Kuzu, “ Anayasa'nın değiştirilemez maddeleri çok açık. Nedir bu Resmi dil Türkçedir. Resmi dil Türkçe demek; resmi yerlerde yapılan konuşmalar; Türkçe yapılmak zorundadır. Bunun bir yaptırımı var mı? Bu da iki yerde gösteriliyor. Bir tanesi Siyasi Partiler Kanunu'nun 81. maddesi, öteki Seçimlerin Temel Hüküm Yasası'nın 58. maddesiyle hareketle; TCK'da 6 ayla başlayan ceza... Ama mesele bu değil. Mesele burada ceza boyutu değilö dedi.
DTP'nin, Meclis'te Kürtçe yaptığı konuşmayla bölge halkına cesaret mesajı vermeye çalıştıkları görüşünü savunan Kuzu, TBMM'de DTP'lilere ait dokunulmazlık dosyalarının sayısına dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*