Kürtçe 'kuş gribi' uyarısında bulunuldu

  • Giriş : 08.01.2006 / 00:00:00

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde kuş gribi paniği sürüyor. Kanatlı hayvan itlafı devam ederken, halka yönelik bilgilendirme çalışmalarına ağırlık verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mukaddes Kubilay, bugün Yenimahalle Semti'ndeki bir ev düğününe katıldı. Burada vatandaşlara önce Türkçe, ardından da Kürtçe seslenen Kubilay, "Çocuklarınızın tavuklarla oynamasına izin vermeyin. İtlaf ekiplerine yardımcı olun." çağrısında bulundu. Kubilay'ın çevresini saran pek çok vatandaş ise, "Tavuklarımızın itlaf edilmesi için İlçe Tarım Müdürlüğü'ne başvurduk, ancak ekipler günlerdir gelmedi." şeklinde şikayette bulundu.

İlçedeki tüm vatandaşların tehlikede olduğunu belirten Belediye Başkanı Kubilay, "Bu insanların ana dili Kürtçe. Onları ikna etmek için kendi dilleriyle hitap etmek zorundayız. Kürtçe anlattığımızda faydası oluyor. Daha önce tavuğunu saklayan vatandaş, kendi dilinde ikna edilince tüm kanatlı hayvanlarını kolayca teslim ediyor." diye konuştu.

Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay ayrıca, ilçede oluşturulan Kriz Masası'nın etkin görev yapamadığını ileri sürdü. Kuş gribi paniğinin başladığı ilk günden itibaren İçişleri Bakanlığı ve devletin diğer kurumlarından teknik eleman ve araç gereç desteği istediklerini vurgulayan Kubilay şöyle konuştu: "Ancak isteklerimiz yerine getirilmedi. Personel ve teknik araç gereç eksikliği nedeniyle vatandaşın taleplerine cevap veremiyoruz. Korkum şudur ki, önlemlerde geç kalırsak
tehlike daha da büyüyecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious