Kürtçe tiyatro oyunu geliyor

Kürtçe tiyatro oyunu geliyor.17789
  • Giriş : 26.01.2008 / 14:49:00

Levent Kırca bazı oyunlarını Kürtçe sergilemek için Kürtçe öğreniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BATMAN'da ‘Toros Canavarı’ isimli oyunu sahneleyen tiyatrocu Levent Kırca, televizyonlara çıkmasının yasaklandığını söyledi. Kırca, “Maalesef bugün ekranlarda yokuz. Bazı oyunları Kürtçe sahnelemek için çalışmalarım var'' dedi.

Güneydoğu Anadolu turnesine çıkan Levent Kırca'nın, Batman'da ilk kez sahnelediği ‘Toros Canavarı’ isimli oyun ayakta alkışlandı. Yılmaz Güney Sinema Salonu'ndaki oyunu DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, aynı partili Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ile yaklaşık 350 tiyatro sever izledi. Başkan Hüseyin Kalkan, kentin ünlü tiyatrocularının oyunlarına gereksinim duyduklarını belirterek, “Bundan böyle kentimizin imajı için Levent Kırca gibi ünlü tiyatrocuları da ağırlayacağız. Onlardan tek isteğimiz güzel kentimizin güzel yönlerini anlatmalarıdır. Ekranlarda yoksulun sesi olan sayın Kırca'yı Batman'da ağırlamaktan onur duyuyoruz'' dedi.

Tiyatro oyunlarının bir bölümünü Kürtçe de sahnelemek için Kürtçe öğrenmeye çalıştığını anlatan Levent Kırca, şöyle devam etti:

“Kürt olmamama rağmen Kürtçe dilinin yaygınlaşmasından yanayım. Kürt dili ve edebiyatına da eğilmemiz gerekiyor. Bunlar bizim kültür zenginliklerimizdir. Kürtçe'yi kısa sürede öğrenmek istiyorum. Çünkü bundan sonra sahneleyeceğim oyunlarıma Kürtçe'yi de katacağım. Kürtçe tiyatro oyununun büyük ilgi göreceğine inanıyorum. Yakında bir oyununu Kürtçe olarak sahneleyeceğim ve bunu da bu yörede tiyatro severlerle paylaşacağım.''

Ilısu Barajı göl suları tehdidi altındaki Batman'ın antik ilçesi Hasankeyf'i birkaç kez gördüğünü burasının korunmasının gerektiğini anlatan Kırca, henüz geç kalınmadığını söyledi. Levent Kırca, “Hasankeyf’i çok iyi biliyorum. Buranın sular altında kalmasını doğrusu içime sindiremiyorum. Oysa barajlar için daha uygun yerler var. Hasankeyf'in korunması için ortaya atılan alternatif öneriler de var. Neden bunların üzerinde durulmuyor? 10 bin yıllık bir yer ömrü 50 yıllık bir baraja feda edilir mi? Hasankeyf'in gelecek kuşaklara da taşınmalıdır, baraja feda ederek değil. Bundan böyle sahneleyeceğim her tiyatro oyununda Hasankeyf'in önemini anlatacağım'' diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious