Kürtçe türküye beraat kararı çıktı

Kürtçe türküye beraat kararı çıktı.28351
  • Giriş : 19.03.2009 / 18:38:00

"Keça Kurdan" adlı Kürtçe türküyü yayınlayarak 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği' iddiasıyla hakkında dava açılan Mehmet Arslan,beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana'da Kürtçe "Keça Kurdan" adlı türküyü yayınlayarak 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği' iddiasıyla hakkında dava açılan Radyo Dünya'nın sahibi Mehmet Arslan, suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Aynur Doğan'ın seslendirdiği türküyü 13 Kasım 2007'de bölgesel yayın yapan Radyo Dünya'da yayınladığı gerekçesiyle 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz olarak yargılanan Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Arslan (30) hazır bulundu.

Bir başka suçtan da tutuklu bulunan sanık Arslan, yayınlanan türküde halkı kin ve düşmanlığa teşvik edecek herhangi bir söz bulunmadığını belirterek, "Aynur Doğan'ın okuduğu türkü Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bandrol alınmış bir kasette yer alıyor. İçeriğinde ise suç unsuru yok. Beraatimi istiyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Arslan'ın davaya konu olan türküde halkın kin ve düşmanlığa tahrik edecek suç unsuruna rastlanılmadığı gerekçesiyle beraatına karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*