Kürtçe yayın yapan TRT 6 açıldı ama...

Kürtçe yayın yapan TRT 6 açıldı ama....9378
  • Giriş : 02.04.2009 / 21:05:00
  • Güncelleme : 02.04.2009 / 21:11:18

Bir taraftan 24 saat Kürtçe yayın yapan TRT 6 açıldı. Diğer taraftan ise Kürtçenin yasak olduğunu söyleyen anlayış varlığını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Evrensel Gazetesi'nin haberine göre, bir taraftan 24 saat Kürtçe yayın yapan TRT 6 açıldı. Diğer taraftan ise Kürtçenin yasak olduğunu söyleyen anlayış varlığını sürdürüyor. Son örneği, Konya cumhuriyet başsavcısının ifadelerinde ortaya çıktı. Nevruz kutlamasında Kürtçe konuşan DTP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdülhakim Gülmez"in ifadesini alan başsavcı, Gülmez"e, “Kürtçe konuşmak yasaktır, siz niye konuşuyorsunuz?” diye sordu.

KÜRTÇE ANAYASAL GÜVENCEYE ALINMALI
Nevruz kutlamasında Kürtçe konuşma yaptığı için DTP Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdülhakim Gülmez hakkında, “Siyasi Partiler Yasası"nı ihlal etmek” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Konya Cumhuriyet Savcılığı"na ifade veren Gülmez, Savcı Bekir Soyfidan"ın, Kürtçenin kullanılmasının Siyasi Partiler Yasası"nda ve diğer yasalarda yasak olduğunu ileri sürerek, “Kürtçe konuşmak, propaganda yapmak yasaktır, siz niye konuşuyorsunuz?” dediğini belirtti. Gülmez ise Kürtçe konuşma ve propaganda yapmanın, yasal olmasa da meşru bir hak olduğunu belirterek, “Anadilimizin anayasal güvenceye alınmasını istiyoruz. Bunun için de yasak olsa bile dilimizi her yerde kullanacağız” dedi.
Öte yandan, Batman Hasankeyf ilçesinde yapılan Nevruz kutlaması için Tertip Komitesi hakkında soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet Savcılığı"nın, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu"na muhalefet edildiğini ileri sürerek açtığı soruşturma kapsamında, Komite üyeleri, dün Batman Emniyet Müdürlüğü"ne ifade verdiler.

CEZAEVİNDE KÜRTÇE YASAĞI

Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi"nde hükümlü bulunan Mustafa Kaya, Adana TUHAY-DER"e gönderdiği mektupta, Kürtçe yazılan mektuplarına el konulduğunu ve keyfi, hukuksuz uygulamaların sürdüğünü iddia etti. Cezaevlerinde hak ihlalleri, kötü muamele ve keyfi uygulamalara ilişkin iddialarla sıkça gündeme gelen Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi, bu defa da Kürtçe yasağı ile gündemde. PKK davasından hüküm giyen Mustafa Kaya, yaşadıkları sorunların kamuoyuna yansıtılması amacıyla Adana TUHAY-DER"e mektup gönderdi. Kaya mektubunda, hastane ve adliyeye götürülürken takılan kelepçelerin açılmadığını belirterek, “Saatlerce kelepçelerle bekletiliyoruz. Bu zaman bizim için işkence oluyor. Tedavi amaçlı gittiğimiz hastanelerde sağlığımız daha kötü oluyor” dedi. Öcalan"a “sayın” dedikleri için dava açıldığını belirten Kaya, Kürtçe yazılan mektuplarına da el konulduğunu ve yaptırımlara maruz kaldıklarını belirtti. Kaya yaptıkları itirazlara ise ret cevabı geldiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*