'Kürtçe yazılım' için soruşturma başlatıldı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) uyum yasalarıyla birlikte günlük hayatın birçok alanında kullanılmaya başlanan Kürtçe'nin bilişim dünyasına girmesi soruşturma konusu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır Sur Belediyesi ile Kültür Dil Araştırma ve Geliştirme Derneği işbirliğiyle hazırlanan ilk Kürtçe İşletim Sistemi Ubuntu için tanıtım resepsiyonu yapılmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından; Türkçe- Kürtçe kitap hazırlayıp okullara dağıttığı için soruşturma açılan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında, bu defada Savcılık soruşturma başlattı.

Çok dilli belediyecilikle ilgili hazırladığı makaleden dolayı da hakkında dava açılan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş için ''Ubuntu'' adı verilen ilk Kürtçe yazılım sistemini hazırladığı için de soruşturma açıldı. Başkan Demirtaş hakkında dava açılıp açılmayacağı ise, önümüzdeki günlerde belli olacak.

10 kişilik bir ekibin 3 yıl süren çalışması sonucu, dünyanın birçok yerinde kullanılan işletim sistemi Linux'un dönüştürülmesiyle, Ubuntu adlı ilk Kürtçe işletim sistemi oluşturulmuştu. İşletim sisteminin 'UBUNTU GNU/LİNUX' adıyla Kürtçe'ye kazandırılması kararının alınmasının ardından, ilk Kürtçe Ubuntu 5.04 olarak dağıtıma girmişti.

Bu versiyondan sonra Ubuntu, 6.06 olarak, daha fazla Kürtçeleştirilmiş olarak dağıtıldı. Güney Afrika'da kullanılan yerel dillerde yardım veya destek anlamına gelen Ubuntu, Koordinatör Rainer Heider tarafından Kürtçe olarak tanıtılmıştı.

Bütün terimleri Kürtçe olan yazılım kopyası, kokteyle katılanlara ücretsiz dağıtılmıştı. Proğramla her türlü yazışmalar, internet bağlantıları Kürtçe yapılabiliyor.

Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ise dilin bir halkın varlık gerekçesi olduğunu vurgulayarak "Hangi dil olursa olsun, çok dilliği kullanalım dedik. Çünkü çok dillilik bir zenginliğimizdir. Biz her dille, her kültürle, her kimlikle çalışma yapalım dedik. Biz dedikki, bundan sonra Türkçe nasıl kullanılıyorsa Kürtçeyi ve İngilizceyi de kullanalım. Çalışmalarımızın büyük bölümünde, Kürtçe, İngilizce, Türkçe kullanalım dedik. Önümüzdeki günlerde de, buralarda yaşayan halkların, Süryanilerin, Ermenilerin dillerini de zenginleştireceğiz. Bu ülkede, bu topraklarda eğer çok kültürlülüğü, çok kimlikliliği, çok dilliliği, farklılıklar içinde birlikteliği yaratabilirsek, bu böglede çatışmaların yerine barış rüzgarları esecektir." demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious