Kurtlar Vadisi bıçak üstünde

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Müşteri tabanını artırmak isteyen firmaların popiler kahramanlarla özdeşleşen ürünleri piyasaya sürmekte pek gecikmiyor. Bu tür ürünlere en fazla öğrenciler ve gençler ilgi gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kurtlar Vadisi dizisinde kullandığı bıcakla özdeşleşen Kılıç karekterindeki Atilla Olgaç'ın resminin işlendiği bıçaklar, sokaklarda seyyar satıcıların tezgahlarında en fazla satılan ürünler arasına girdi.

Mersin'de Salim Yılmaz Lisesi'nde 'davranış bozukluğu' nedeniyle 4 kez disiplin cezası alan üçüncü sınıf öğrencisi M.K. (18) Müdür Yardımcısı Ergün Ernur'un odasını basıp, komando bıçağıyla saldırmış, Ernur, parmağından yaralanmıştı.

Adana Tepebağ Lisesi 3. sınıf öğrencisi A.K (17) daha önce okul aramalarında 3 bıçak yakalattı. Yeni bir bıçak almak için tezgahları dolaşan A.K. bir çok arkadaşının 'kendini savunmak' için bıçak taşıdığını söylüyor.

Adının açık yazılmasını istemeyen M.D. (32) yasak olmasına rağmen bu bıçakları satarak ekmeğini çıkardığını belirtiyor. Günlük kaç bıçak sattığı konusunda rakam vermekten kaçının M.D. gençlerin ilgisinden memnun görünüyor.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Filiz Yurtal, okullardaki şiddetin yetişme, ekonomik, sosyal ve çevresel bir çok faktörürün bulunduğunu hatırlatıyor.

Kurtlar Vadisi ve benzeri filmlerin yaşamın abartılmış şekli olarak değerlendiren Yurtal, bu dizilerin öfkesini kontrol etmeyen şiddet eğilimli gençlere model oluşturabileceğine işaret ediyor.

Özellikle ergenlik döneminde filmlerle gerçek yaşamı ayrıt edemeyen, kimliği tam oturmamış çocukların bu yapıtlardan etkilendiğini dile getiren Yurtal, özendirici olan bu 'modellerin' bıçak ve diğer ürünlerin üzerinde yer almasını doğru bulmuyor.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Fulya Cenkseven ise saldırgan öğelerin fazla bulunduğu filmlerdeki kahramanların rol gereği ödüllendirildiğini vurgulayarak, bu modellerin çocukları daha fazla etkilediğini kaydediyor.

Bu konuda Kurtlar Vadisi ve türevi bazı yapımların örnek gösterilebileceğini dikkat çeken Cenkseven, gençler arasında hayranlık uyandıran film kahramanlarının bıçak ve benzeri suç aletlerinde kullanılmasına karşı çıktı. Cenkseven, bu bıçakların arzu edilmeyen sonuçlar doğurabilceğine dikkat çekti.

BIÇAK, BURSA, DENİZLİ, YATAĞAN VE SÜRMENE'DE ÜRETİLİYOR

Bursa Bıçakcılar ve Çakıcılar Odası Başkanı Bayram Kılıç, bıçak sektörünün yüzde 90'nın ellerinde tuttuklarını kaydediyor.

157'si kayıtlı olmak üzere yaklaşık 250 işletmede 70 çeşit bıçak üretildiğini anlatan Kılıç, Bursa denilince akla bıçak, havlu ve ipeğin geldiğini hatırlatıyor.

Kentte kimi işletmelerin aylık 60-70 bin bıçak ürettiğine dikkat çeken Kılıç, daha çok öğrenciler arasında kullanılan süs bıçaklarının yurt dışından ithal edildiğini iddia ediyor. Kama, rambo, kelebek, sustalı diye isimlendirilen bıçaklara bir de Kurtlar Vadisi diye bir bıçağın eklenmesine tepki gösteren Kılıç, böyle bir şeyi 'cahilce' niteliyor.

Kılıç, sivri uçlu bıçakların satılmasının yasak olduğunu vurgulayarak, avlanma amaçlı olanlar için bile Emniyet'ten izin alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Adana'da okulların açılmasıyla birlikte öğrenciler arasında çok sayıda bıçaklı kavga meydana gelmesine rağmen Emniyet Müdürlüğü'nün kayıtlarına geçen verilere göre okullarda 1 bıçaklama, 2 kurşun kalemle ve 3 de darp olayı meydana geldi. Yapılan operasyonlarda ise sokaklarda 230 adet bıçağa el konuldu.

Yetkililer, sustalı, kelebek, diye bilinen bıçakların üretim ve satışının yasak olmadığını fakat, kullanım yerine göre yasaklandığını aktarıyor.

Son zamanlarda yaygınlaşan üzeri komando, kartal, özel haraketçi bıçaklarına Kurtlar Vadisi'nin de eklenmesini şaşkınlıkla karşılayan polis yetkilileri, daha 'albenili' olan bu bıçakların gençlerin taşıma hevesini artırdığının altını çiziyor.

Ticari kaygılarla bıçakların üzerine filmdeki rol kahramanlarının kazılmasıyla şiddete eğilimli çocuklar arasında talep oluşturulduğunu açıklayan yetkililer, kendilerini o filimlerdeki kahramanlarla özdeşleştiren gençlerin gözünde bıçağın birer değer haline getirildiğini belirtiyor.

14 ÖĞRENCİ HAYATINI KAYBETTİ

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü okullardaki şiddet olaylarının önlenmesi kapsamında istatistik çalışması yaptı.

İstatistiklere göre, son 6 ayda okullarda 2 bin 474 olay meydana geldi. Olaylar sonucunda 14 öğrenci yaşamını yitirirken, 104 öğrenci ve 3 öğretmen de yaralandı. Son 6 ayı kapsayan çalışmada, bu sürenin yarısı yaz tatiline denk gelmesine rağmen, okullarda yaşanan şiddet olayları dikkat çekiyor.

6 bin 224 öğrencinin karıştığı olayların çıkış neninde ilk sırayı "fiziksel zarar veren" olaylar aldı. Yumruk, tekme ve Tokat atma, 814 olaya neden olarak gösteriliyor. Ateşli, kesici ve delici silahın kullanıldığı 56 olaydan 9'u ise ölümle sonuçlandı.

Okullardaki olayların çıkış nedenleri arasında fiziksel şiddeti, "zorbalık, tehdit, sataşma" izliyor. Dedikodu yapma ve lakap takma, kişisel eşyaya zarar verme, cinsel taciz de şiddet olaylarına yolaçan gerekçeler arasında gösteriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious