Kurtlar vadisi karaborsaya düştü

  • Giriş : 17.08.2007 / 14:15:00

Kurtlar Vadisi Irak, Hırsız Var ve Gora'nın ardından Polis filmi de, Çin'de korsan CD satan yerlerde boy gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Çin'de diğer ülkelerin meşhur filmleri gibi Türk filmleri de korsan olarak satılıyor.

Bu yerlerdeki korsan filmler genelde uluslararası alanda beğenilen filmlerden seçiliyor. Türk filmleri korsan olarak diğer filimler gibi 0.5 ile 1.3 dolar arasında satılıyor. Filmlerin yanı sıra, Tarkan CD'lerine de bu tür yerlerde rastlamak mümkün.

HARRY POTTER DA KORSAN KURBANI

Bu arada ünlü 'Harry Potter' serisinin son filminin İngilizce ve Çince kitabının da Çin'de korsanının satıldığı ortaya çıktı. Serinin son kitabı 'Harry Potter ve Ölümcül Takdis' kitabının, İngiltere'de satışa çıkarılmasının bir kaç saat sonrasında Çindeki kitapçılarda "Çince" satılması şaşkınlık yarattı.

Uzun süreden beri Batı ülkeleri ''Çin'de fikri mülkiyet haklarının alenen çiğnendiği'' şikayetinde bulunuyordu. Çin hükümeti her ne kadar korsan yayıncılığın üzerine gittiğini söylese de büyük bir sektör haline gelen ve buna bağlı olarak dev istihdamın olduğu bu alanda istenilen düzeyde mücadele yapılamıyor.

Windows Vista'nın dünya genelinde piyasaya çıktığı gün, 1.3 dolara Çin'de korsanı çıkmıştı. Son olarak kısa süre önce Çin'de Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 'nun Çinli yerel polisle ortaklaşa yatığı operasyonda, bugüne kadar ürettikleri korsan yazılımla 2 milyar dolardan fazla gelir sağlayan bir çete çökertilmişlti. Çete, aralarında Windows XP ve Windows Vista'nın da bulunduğu Microsoft'un 13 yazılımını 8 dilde üreterek, 27 ülkeye dağıtıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious