Kurtlar Vadisi neden beğeniliyor?

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

Kurtlar Vadisi'ne yönelik yoğun ilgiyi değerlendiren psikolog Yılmaz Turunç, bu diziye ve sinema filmine duyulan ilginin kendisini şaşırtmadığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ana karakteri milliyetçiliğine dayalı dizinin beğenilmesindeki ana temanın insanların güç egosu olduğunu kaydeden Turunç, insanın gücü hissetmek istediğini, bu gücün neresinde olduğunun önemli olmadığını ve o gücün içinde yer almasının yeterli düşünüldüğünü ifade etti.

Turunç, "İnsanımız mevcut yazılı kanunlara yeterince güvenmemesinden dolayı da bu illegal yapılanmalar ön plana çıkıyor. Hukuka güvenmediği için cezalandırılmayı hak ettiği kişilere cezayı da kendisi kesmek istiyor." dedi.

Verdiği manevi güçten dolayı bir mafya elemanı olmanın, bu oluşumun içinde yer almanın güven verebildiğini dile getiren Turunç, "Temel güven duygusu ne kadar az gelişmişse buna yönelik ihtiyaçlar bu oranda artıyor. Hukuk insanlarımıza yeterince güven vermiyor. İnsanlarımız başka yönlere kayabiliyor. Günümüzde ise gençler Polat Alemdar olmak istiyor. İnsanların içinde özgüven duygusunda sıkıntı varsa iç arayışlara girer. O dönemde popüler ne ise model o olur." diye konuştu.

Toplumsal yapımızın bu tür özentilere uygun olduğuna dikkat çeken Turunç, "Bu durum insan olmanın doğasında var. Ekonomik yapının sağlam olmaması, sağlam politik duruşumuzun olmaması, bir miktarda geleneksel aile yapısı, yüzümüzün bir tarafının batıya bir tarafının doğuya dönük olması, kimlik bunalımına sürüklüyor, gelişemeyen güven duygusunun artırmak için güç arayışına gidiliyor. Sonunda Polat Alemdar'lar örnek alınıyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious