Kurtlar Vadisi tartışması

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Dizinin RTÜK’ün uyarısıyla yayından kaldırılması olay yarattı. Çoğunluk tepkili, “İyi oldu” diyenler de az değil

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diziyi izlemeye alan RTÜK yetkilileri, Güneydoğu’daki terör olaylarının işlendiği bölümden sonra tepkilerin iyice artması üzerine Show TV Genel Müdürü Saner Ayar’la görüştü. Karşılıklı görüş alışverişi sonucunda kurulda dizinin yayından kaldırılması eğilimi oluştu. Ve önceki akşam dizinin yayınlanma saatinde yapımcı firma Pana, Kurtlar Vadisi Terör’ün yayından kaldırıldığını açıkladı.

RTÜK’ün sitesi çöktü
İşte kıyamet de bundan sonra koptu. İnternette açılan forumlarda yüz binlerce kişi dizinin yayından kaldırılmasının sansür olup olmadığını tartışmaya başladı. Ezici çoğunluk RTÜK’ün apaçık sansür uyguladığı, dizinin yayından kaldırılmaması gerektiğini savunuyor. Ancak belli bir kesim de Kurtlar Vadisi’nin gençlik üzerindeki şiddeti özendirici kötü etkilerine dikkat çekerek kararı alkışlıyor. Dizinin yayından kaldırılması RTÜK’ü de “çökertti”. Eleştiri telefonları nedeniyle santralı kitlenen RTÜK’ün www. rtuk .gov.tr ve www.rtuk.org.tr adresli web siteleri de yoğunluk nedeniyle çöktü.

Türkiye’de bir şey mi oldu?
RTÜK’ün internet sitesine giremeyen vatandaşlar www.rtuk.tv adıyla yayın yapan internet sitesine yöneldi. Amerikalı bir şirketten server hizmeti alan siteye, dizi nedeniyle saniyede 2.700 müracat olunca site çöktü. Aynı serverdan hizmet alan 127 web sitesi de bu nedenle çökerken, Amerikalı şirket sitenin yayınını durdurmak zorunda kaldı.

Server hizmeti veren şirket önceki gün RTÜK’ün yayınını durdurdu. Dün yayın yeniden açıldı, ancak sadece 1 dakika 10 saniye açık kalabildi. Çünkü bir saniyede 3.150 bağlantı talebi geldi. Bunun üzerine şirket yeniden yayını durdurdu. Amerikalı şirtket yetkilileri RTÜK’e “Türkiye’de ne oldu” diye sordu.

RTÜK: Lisans tehdidi yok
Ancak tartışma internette sınırlı kalmadı. Yapımcı firma, dizinin, Show TV’nin yayın izninin iptalinin gündeme gelmesi nedeniyle kaldırıldığı, RTÜK’ün bu hafta Show TV yöneticileriyle yapılan görüşmede, “dizinin yayında kalması halinde kanalın yayın izninin iptal edilebileceği” uyarısında bulunduğu iddialarını ortaya atınca RTÜK Başkanı Zahid Akman, CNN Türk’te canlı yayına çıktı. Show TV’nin yayın lisansının iptalinin asla gündeme gelmediğini söyledi ve “Zaten hiçbir programla ilgili ’şu programı yayından kaldırın’diye bir yaklaşımımız yok” dedi.

‘Gözümüze baka baka yalan’
Bu açıklama üzerine yapımcı firma Pana Film, hemen ’kurtlarvadisi.com’ internet sitesinde bir açıklama yaptı. Açıklamada, “İnsanların gözlerinin içine baka baka yalan söylüyorlar. RTÜK heyeti, oybirliği ile, dizinin birinci bölümünde yasalara aykırı bir durum olmamasına rağmen, devamının yayımlanması halinde kanala bir ay kapatma cezası verileceğini ve akabinde kanalın yayın iznini iptal edeceklerini ifade etmişlerdir” dendi.

Başbakan sıcak bakmıştı, talimat vermiş olamaz
Dizinin kaldırılması için RTÜK aracılığıyla Başbakan Erdoğan’ın talimat verdiği iddiası büyük yankı yarattı. Ancak dizinin yapımcısı Pana Film’in ortaklarından Hasan Kaçan iddiayı ’inandırıcı’ bulmadığını söyledi: “Yeni bölümler çekilmeden Başbakan’la makamında konuştuk. Yapacağımız projeyi anlattık. ’Irkçılığı ortadan kaldıracak, Türk-Kürt kardeşliğini pekiştirecek’ dedik. Memleket üzerinde oynanan oyunlar senaryo edilecek, sanal bir şey yapılacaktı. Başbakan sıcak baktı. Erdoğan’ın böyle (RTÜK’e kaldırın uyarısı) bir şey söyleyeceğini, talimat vereceğine inanmıyorum.”

AKP DE İKİYE BÖLÜNDÜ : ‘Rambo da yasaklansın o zaman’
* Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener: Rambo, Terminatör gibi çok daha ağır şiddet içeren yayınlar serbest. Bir kez değil, hatta tekrar tekrar kanallarda gösteriliyor. O zaman şu tartışılır. Tüm filmleri, tüm dizileri eşit zamanlı, aynı sisteme tabi tutacak bir sisteme ihtiyaç var mı?

* Sansür değil (Devlet Bakanı Beşir Atalay): Dizinin kaldırılması sansür değil. Televizyon yayınlarının denetlenmesiyle ilgili de bir süreç var. Tabii RTÜK denetleyici ve düzenleyici bir kuruluş.

* Kimseye faydası yok (Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik): Şiddet içeren, müstehcenlik içeren, insanları, karamsarlığa, onları tabiri caizce kendi içine kapatan, demoralize eden yayınların hiç kimseye faydası yok. Yanlış yönlendiren dizilerin kesinlikle televizyonlarımızda olmaması gerekiyor.

Ya internetten ya Digiturk’ten
Pana Film’in ortaklarından Hasan Kaçan, Pana Film ve Show TV’nin de bu sansür uygulaması nedeniyle çok büyük maddi zarara uğratıldıklarını belirterek, “Bu hafta sonu Raci Şaşmaz ile birlikte hep beraber oturarak karar alacağız. Belki internet ortamında yayınlayabiliriz. Belki DVD ya da VCD olarak çıkartabiliriz. Veya yine sinema filmi haline getirilebilir” dedi. İnternet sitesi medyatava’da ise, “Pana Film’in dünkü açıklamasında ”Digital platformda devam edebiliriz“ diyerek üstü kapalı şekilde Digiturk’ü işaret etti” dendi.

BUGÜN ‘PANA’ YARIN SANA

Dizinin yayından kaldırılmasının ardından Pana Film, RTÜK’ün sansür yaptığını iddia ederek internet sitesinde ’Bugün Pana, yarın sana’ başlığıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Bizim yaptığımız 30 milyon vatandaşın takdirini kazanan sanal bir gerçekliktir ama bu kitlenin beğenisini hiçe sayan sansürcü zihniyetin yaptığı somut bir gerçekliktir. Dizi, ısmarlama bir takım kaygı ve tahminlerden hareketle ağır şekilde suçlanmıştır” dendi.

SEYİRCİ YORUMLARI

‘İstemeyen zaplasın’
Dizinin fanatikleri ve karşıtları günboyu internet sitelerinde tartıştı. işte forumlardaki görüşlere örnekler...

Memet Ali’yi mi izleyeceğiz (kenancakork): Aynı vakitte yayınlanan dizilerin kanallarının da parmağı var bu işte! Buna göz yummamalıyız. İstemeyen zaplasın. Memet Ali’yi, saçma sapan dizileri izlemek zorunda kalıyoruz.

Ne kral ne kural tanırız (OrJiNaL_DeLi): Biz bu diziyi internet sitelerinden DVD, VCD formatından her türlüsünden alıp izleriz. Ve aslanların çok oldugu bu zamanda çakalların cirit attığı bu alemde başımız dik anlımız ak yürüyoruz. Ne kral ne de kural tanırız.

Bu dizi kaldırılmamalı (üç hilal): Kurtlar vadisi terör dizisi ilk bölümünden büyük ilgi topladı. Yine gözler bu dizinin üstündeydi fakat bu sefer başka bir düşünceyle çünkü bu seferki konusu terör ve de Türkiye’nin kanayan yarası.. Sonuna kadar arkasındayım. Kaldırılmasın.

Küçük Polatları kim yarattı: Hangi dizi küçük Polatlar furyası başlattı, küçük katiller, vatansever(!) caniler, Polat’ı örnek alan asık suratlı, meymenetsiz, kasıntı abiler türetti? Çocuklarımız ya da bebek kalmış büyüklerimiz kimi model alıyorsa, o diziler kaldırılsın!

UZMANLAR NE DİYOR?

Yasakçı bir karar
Sosyologlar da dizinin yayından kaldırılmasıyla ilgili farklı görüşlere sahip:

Sosyolog Hülya Uğur: “Bana göre yasakçı bir karar. Bu dizinin söylemi ve içeriğinin olumsuz etkileri olduğu kesindi. Ama bunu yapması gereken RTÜK değil, yapımcı, TV kanalı ya da reklam verenler olmalı.”

Kötü örnek oluyordu
Sosyal Psikolog Üstün Öngel: “Kurtlar Vadisi hiç oynamaması gereken bir dizi. Özellikle alt sosyo ekonomik düzeyde çocuk ve gençlere yönelik şu mesaj veriliyor: ‘Adaleti aramak için normal yollardan yapamazsın, ya silah gizli örgütlerden yardım al’.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious