Kurtlar vadisi teröre tepki

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

Yayınlandığı dönemde dikkat çeken ve toplumun şiddete meyillenmesinde sorumlu olarak gösterilen Kurtlar Vadisi dizisinin yeniden başlayacak olması kaygılara yol açtı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin en çok izlenen dizisi olarak tarihe geçen yapım, içeriğiyle özellikle gençleri şiddete özendirdiği gerekçesiyle tepki çekiyordu. Hatta öyle ki suç işleyen birçok kişi dizinin başrol karakteri Polat Alemdar'a özendiğini onu örnek aldığını söylemekten çekinmemişti.

Yayınlandığı kanal ve yapımcısına büyük paralar kazandıran Kurtlar Vadisi, Show TV ile Kanal D'nin kıyasıya bir mücadele içine girmesine de neden olmuştu. Şimdi Kurtlar Vadisi bir mafya dizisi olmaktan çıkıp terör konusunu işleyecek. Ancak her ne kadar konsept değişse de dizide silahlar patlamaya devam edecek. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor? ..


PARA KAZANMA HIRSI HOŞ KARŞILANAMAZ

Para kazanma hırsı hoş karşılanamaz
Medyanın 4 tane fonksiyonu vardır. Birincisi bilgilendirme, ikincisi haber verme, üçüncüsü eğlendirme ve dördüncüsü de ticari fonksiyonu. Bu fonksiyonların dengede tutulması lazım. Eğlence faktörü ticari kazancı artırmak için ön plana çıkartılıp buna da "kamunun merakı var" denilirse bu hitap edilen çevreyi çok etkiler. Polat Alemdar gibi tiplemelerin şiddete özendirdiği bir gerçektir.

GENÇLERi DEVLET DÜŞMANI YAPIYORLAR

Kan ve silah gösterimiyle ilgili sahneler çocukları etkileyen bir unsurdur. Bu gençlerin kanunsuz yollara sapmalarına ve devlete karşı gelmesine itiyor. Toplumsal açıdan son derece zararlı olan bu diziler için 1994 yılında 3984 sayılı yasa tasarısı bile çıkartılmıştır. Tekrardan bu yanlışı gündeme getirmenin anlamı yok. Bu tarz diziler Türk güvenlik güçlerine güvensizliği de sağlıyor. 12-22 yaş arası genç kuşak çok olumsuz etkileniyor.

ÇOCUKLAR GÖRÜNTÜLERi GERÇEK ALGILIYO

Kurtlar Vadisi gibi şiddet öğelerinin yoğun olduğu filmleri çocuklar gerçek olarak algılar. Eğer bir çocuk, Polat Alemdar gibi güç göstererek bir şeyler elde etmeye çalışan bir karakteri sürekli izlerse ilerleyen yaşlarında bu hareketin artık doğal olduğunu düşünür. Her insanın içinde şiddet duygusu vardır. Tehlikeli olan bu şiddeti bir işin sonucunu almak için normal karşılamaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious