'Kurtlar Vadisi-Terör'e tepki yağdı

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

"Kurtlar Vadisi-Terör" daha başlamadan büyük tepki çekti Fragmanları gören 100'ü aşkın vatandaş RTÜK'e şikâyetçi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fragmanına 100'den fazla şikâyet geldi
Yıllardır RTÜK'e en çok şikâyet edilen TV dizisi olan Kurtlar Vadisi'nin 8 Şubat'ta başlayacak "Terör" bölümleri için yapılan şikâyetlerden bazıları şöyle::
"Diziyle Kürtlere cephe alınacak." "Fragmanı teröre teşvik edici." "Psikopat gençlik yetişiyor." "70'leri yine yaşamak istemiyorum."

'Kurtlar Vadisi'nin tanıtımını izleyen 100'den fazla kişi RTÜK'e şikâyet telefonları açarak yayına başlamayan dizinin hemen durdurulması için görüş bildirdi.

Bir TV kanalında yakında yayınlanacağı yönünde reklamı yapılan "Kurtlar Vadisi-Terör" isimli dizi film için, televizyon seyircileri şimdiden Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) izleyici hattını kilitledi. Üst Kurul iletişim personeli, son birkaç gün içinde 100'ü aşkın seyircinin telefonla 444 1 178 numaralı hattı arayarak, dizinin ekrana gelmesine engel olunmasını istediğini söyledi. Önceki seride, çocukların dizi karakterlerinden dolayı şiddete eğilimlerinin arttığını ifade eden şikâyet sahipleri, bu serinin ise "Kürtler'e cephe alınmasına sebep olacağını ve ırkçılığı körükleyeceğini" belirtti.

MÜDAHALE YOK
Ancak, RTÜK'ün bir programa önceden müdahale etmesine imkân bulunmuyor. Program yayınlandıktan sonra müeyyide uygulayabiliyor. Üst Kurul bu nedenle gelen şikâyetleri, dizinin yayınlanacağı kanalın izleyici temsilcisine yönlendiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious