Kurtlar Vadisi'nde sular durulmuyor

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Medyanın “Kurtlar Vadisi” dizisine ilgisi, yayına girdiği günden itibaren hiç azalmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sevildi, yerildi, tartışıldı, her yönüyle basına konu oldu. Ancak yayından kaldırılmasının ardından ise tam bir ilgi patlaması yaşadı. Medyada yer alan haber sayısı yaklaşık 3 kat artarken, günde ortalama 104 Kurtlar Vadisi haberi, okuyucu ve izleyiciyle buluştu…

Derin devlet ve mafya ilişkilerini içeren başarılı bir dizi döneminin ardından, başına çuval geçirilen Türk askerlerinin intikamının alındığı sinema filmiyle de Türk sinema tarihinde izleyici rekoru kırdı. Bu yıl ise Güneydoğu sorununu ele almaya karar vermiş ve daha ilk bölümünde yüksek izlenme oranlarına ulaşmışken, yayından kaldırılma kararı alındı.

Bu karar diziyi, bir anda hem halkın hem medyanın gündemine yerleştirirken, çeşitli protesto ve eylemlere de neden oldu. Yazarlar, hukukçular, sanatçılar, bakanlar ve hatta Başbakanımız bile konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Son olarak, aynı ekibin Ermeni kızıyla Türk gencinin aşkını anlatan yeni bir diziyle ekranlara döneceğine dair haberler, daha uzun süre suların durulmayacağının göstergesiydi.

MTM Medya Takip Merkezi, yayınlandığı günden itibaren medyanın ilgi odağından düşmeyen Kurtlar Vadisi'ni, 1-25 Şubat tarihleri arasında takibe alarak, dizinin yayınlandığı ve yayından kaldırıldığı dönemlerinin medya yansımalarını karşılaştırdı. Ortaya çıkan sonuç, dizinin 15 Şubat'ta yayından kaldırıldığının açıklanmasıyla, haber sayısının yaklaşık üç kat artmış olmasıydı.

MTM'nin araştırma sonuçlarına göre dizi, yaklaşık 1600 adet gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde 25 günde, toplam 2 bin 609 kez haber yapıldı. 245 köşe yazarının 463 kez hakkında yazdığı Kurtlar Vadisi, en çok Memet Güler, Burhan Ayeri, Tuna Serim, Yüksel Aytuğ ve Mesut Yar tarafından, çeşitlilik gösteren yorumlarla kaleme alındı.

25 günde 17 ana haber bülteninde 61 kez “Kurtlar Vadisi Terör” haberi izledik… Aynı araştırma sonuçlarına göre, 31 TV kanalının 20 saatten fazla yer verdiği diziye, ana haber bültenlerinin de ilgisi büyük oldu. 17 kanalın ana haber bültenine toplam 61 kez konu olan Kurtlar Vadisi Terör'e, bu bültenlerde üç saatin üzerinde bir süre yer ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious