Kurtlar Vadisinde tahrik iddiası

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Önceki gün yayına başlayan 'Kurtlar Vadisi Terör' dizisinin şiddet özentisine yol açıp 'bölücülük' yapacağı iddiaları kamuoyunu ikiye böldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Prof. Dr. Arif Verimli, dizinin toplum arasında ayrımcılığa 'Kurtlar Vadisi Terör' dizisi tahrik unsunları içerdiği gerekçesiyle yoğun tartışmalar altında yayına başladı. Reyting rekorları kıran 97 bölümlük 'Kurtlar Vadisi' dizisinin ve 4 milyon 250 bin gişe rakamına ulaşan 'Kurtlar Vadisi Irak' filminin ardından, hayli ilgi gören seri 'Kurtlar Vadisi Terör' adıyla sürüyor.

'TAŞKINLIK YAPABİLİR'

Show TV ekranlarında önceki akşam yayına başlayan dizinin odağında, adı zikredilmeden PKK terörü vardı. Dizinin şiddet özentisine yol açacağı ya da Kürt vatandaşlara karşı nefret tohumu atacağı iddiaları uzun bir zamandır tartışılıyor. Prof. Dr. Arif Verimli, 'K.V. Terör' dizisinin Türk ve Kürt toplumu arasında birleştiriciliğe değil, ayrımcılığa yol açacağı uyarısı yaptı.

Dizinin yakından takipçilerinden biri olan Zaman gazetesi yazarı Tamer Korkmaz ise Verimli'nin tersine 'K.V. Terör'ün ayrımcılığa yol açmak bir yana birleştirici unsurlar taşıdığını söyledi. Dizinin Türkiye'nin perde arkasını gösterdiğini belirten Korkmaz, 'K.V. Terör'ün uyarıcı ve uyandırıcı tarafının Türkiye'deki bir takım güçlerin çomağına çubuk soktuğunu savundu. Korkmaz, 'K.V. Terör'ün ayrımcılık yapmayacağını, tersine birleştirici olacağını ve terörün nasıl dış güçlerce yönlendirildiğini cümle âleme göstereceğini belirtti.

GÖRECELİ BİR DÜZELME VAR

Dizinin ilk 97 bölümünün, teknik olarak zayıf olduğunu belirten Yeni Şafak sinema yazarı Ali Murat Güven ise, “Yeni paketin ilk bölümünde, çekim kalitesinde göreceli bir düzelme olduğunu fark ettim. Kamera hareketleri, çerçeveler, estetik ışık kullanımı gibi alanlarda 'K.V. Terör'ü olarak olgunlaşmış gördüm. Bir de o bitmez tükenmez, öğretici olma gayretindeki siyasal tiradların boyu biraz kısalmış gibiydi” dedi.

Diyarbakır adı geçerse diziden davacı oluruz

Diyarbakır Turizm Tanıtma Derneği, “Kurtlar Vadisi Terör” adlı dizinin herhangi bir bölümünde Diyarbakır'ın adının geçmesi durumunda tüm ekipten davacı olacaklarını bildirdi. Dernek Başkanı Nedim Çizmeci yaptığı açıklamada, reyting sağlamak ve para kazanmak uğruna ülkenin çıkarları, halkın durumunun göz ardı edilerek, unutturulmak yerine terör daha çok gündeme getirilerek ülke ve bölgenin kaosa sürüklendiğini savundu.

RTÜK reklamı da yapıldı

Kurtlar Vadisi-Terör ilk bölümünde RTÜK'e de göz kırptı. Şiddet sahneleri nedeniyle eleştirilen dizi, ilk bölümünde RTÜK'ün reklamını yaptı. Dizi esnasında giren alt yazı reklamlar arasında 444 1 178 RTÜK İletişim Merkezi'nin reklamı dikkat çekti. “RTÜK size daha yakın, telefonlarınızı bekliyoruz. Görüşlerinizi önemsiyoruz” sloganının yer aldığı reklamda, izleyiciler 444 1 178 no'lu İletişim Merkezi'ni aramaya teşvik edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious