“Kürtler, uzlaşmaları kabul etmiyor”

  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

Financial Times (FT) gazetesi, iç sayfalarda yayınladığı bir haberde, Iraklı Kürtlerin, Kuzey Irak'taki petrol yatakları üzerinde uzlaşılan anlaşmaları geri çevirdiği yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ta petrol konusunda bazı yetkililerin, "Irak'taki farklı siyasi guruplar, petrol uzlaşısı üzerinde kendi farklılıklarını yendi ve anlaşmanın son hali yakın zamanda gerçekleşebilir." dediklerini yazan FT, ancak Kürt yetkililerin bu anlaşmaları kabul etmediklerine dikkat çekiyor.

"Kürtler Irak petrol anlaşmasını reddediyor" başlığını atan FT, Irak hükümetinden yapılan "anlaştık" beyanlarına karşılık, Kürtlerin böyle bir anlaşmanın olmadığına işaret ediyor.

Irak hükümetinin uzun süreden beri ekonomiye katkısı açısıdan hayati öneme sahip görülen petrol kaynaklarını kontrol etme ve şiddet yanlısı bazı grupları ortadan kaldırma amacını taşıyan bir tasarı hazırladıklarını yazan gazete, Kuzey Irak'taki Kürt yetkili Ashti Hawrami'nin, "Hayır, kesinlikle böyle bir şey yok, biz imza atmadık." dediğini aktardı. Ashti Hawrami ile yaptıkların ropörtaja yer veren FT, Hawrami'nin, "Hala çözülmeyen birkaç konu var. Petrol Bakanı maalesef zamansız erken beyanda bulunmuş. Petrol Bakanı, çözülmeyen konuları tekrar görüşmek üzere yeni bir görüşme tarihi belirleyecek. Sanırım önümüzdeki hafta kalan konuları görüşmek üzere yeniden toplanacağız." dediğini aktardı.

Hawrani, FT'ye yaptığı açıklamada hala gelir paylaşımı, milli petrol kaynaklarının durumu ve Petrol Bakanlığı'nın yeni konumu ile alakalı bazı konuların görüşülmesi ve tasarıda yer alması gerektiğini söyledi.

Irak Petrol Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kabineye sunulmak üzere bir tasarının hazırlandığını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious