Kürtler Altınova'da evlere hapsoldu

Kürtler Altınova'da evlere hapsoldu.10357
  • Giriş : 01.01.2008 / 23:40:00
  • Güncelleme : 04.10.2008 / 08:33:10

Ayna, Altınova'daki Kürt ailelerin evlerinden çıkamadıklarını, yardım istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Heyetimiz Ayvalık'a giderken Altınova yolundaki barikata yönlendirdiler. 'DTP'liler geldi, sokmadık' izlenimi yaratmak istediler" dedi.
DTP Eşbaşkanı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, Balıkesir'in Altınova beldesindeki saldırıların ardından bazı Kürt ailelerin Ayvalık'a gittiğini, kendilerine telefonla ulaşanların ekmek almak için bile bakkala, markete gidemediklerini, evden çıkamadıklarını anlattıklarını söyledi.

"ENGELLEME DİYE BİRŞEY YOK"

bianet'in görüştüğü Ayna, bugünkü gazetelerde yer alan "DTP heyeti Altınova'ya sokulmadı" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Altınova'ya değil, partinin il örgütünün temsilcileri ve beldede inceleme yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) heyetiyle buluşacakları Ayvalık'a gittiklerini anlatan Ayna, konvoyun önündeki aracın Ayvalık yolu üzerindeki Altınova kavşağına, Ayvalık Kaymakamı'nın başında bulunduğu bir barikata yönlendirildiğini söyledi. Ayna, dün (2 Ekim) akşam saat 18:30 sularında barikatta yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Kaymakama Altınova'ya gitmediğimizi, bunu kendilerinin de bildiğini söyledim. 'Bizim girmemize engel olamazsınız, ama girmeye niyetimiz yok' dedim. Kaymakam 'Altınova'ya gideceğinizi sanıyorduk. Giderseniz olaylar tekrar yaşanır' dedi. Oysa Altınova'ya gitmiyorduk. gerçekten provokasyona zemin olurduk. Bunu bilmeyecek insanlar değiliz. Bunu onlar da biliyorlar. Bence 'DTP'liler geldi; sokmadık' izlenimi yaratmak istediler."

Ayna, daha sonra Ayvalık'a geçerek durum değerlendirmesi yaptıklarını, DTP il ve ilçe örgütlerinin olaylarla ilgili rapor hazırladığı bilgisini verdi.

"VALİ TELEFONLARA ÇIKMIYORDU"

DTP'li milletvekillerinin resepsiyonda Başbakan Erdoğan'a olaylarla ilgili bili verdiğini, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la telefonla görüştüklerini aktaran Ayna, "Oraya gitmek, yaşananlara dikkat çekmek zorundaydık; siyasetçiler bu olaylar yaşanmamış gibi davranıyorlardı" dedi.

"Biz oraya gideceğimizi basına duyurduktan sonra, üç gündür kimsenin telefonlarına çıkmayan Balıkesir Valisi Altınova'ya gitti. Kaymakam ve emniyet müdürleri de gitti. Aslında dikkat çekmiş olduk."

VALİ: HOŞ GÖRDÜK

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, dün yaptığı açıklamada, olaylardan sonraki "bazı taşkınlıkları hoş gördüklerini" söyledi.

"KÜRTLERE BİRŞEY SATMAYIN KIŞKIRTMASI VAR"

Ayna, iki kişinin ölümünün ardından başlayan olaylara müdahale edilmediğini, Altınova Belediye Başkanı'nın ve jandarmanın kışkırttığını, şimdi olayların bir parça durulduğunu, ancak Belediye Başkanı'nın esnafı Kürtlere bir şey satmayın diyerek kışkırtmaya devam ettiğini iddia etti. Ayna, DTP'li milletvekillerinin MHP Başkanı Devlet Bahçeli'yle görüştüklerini de ekledi.

Ayna, Altınova'da çoğu Mardin ve Şırnak kökenli yaklaşık 1.500 Kürt yaşadığını, bir bölümünün son 10 yıl içinde yerinden edilme dolayısıyla bölgeye geldiğini, bir bölümünün de 30 yıldan fazladır beldede yaşadığını söyledi.

Altınova'da 30 Eylül'de yaşanan tartışmada 18 yaşındaki Oğuz Dörtkardeş ve 31 yaşındaki Ezel Kırcalı ölmüş, altı kişi yaralanmış, ardından başlayan Kürtlere yönelik saldırılarda bir ev yakılmış, 17 işyerine ve araçlara hasar verilmişti.

BIANET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*