Kürtler Bağdat'tan eli boş döndü

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

BAĞDAT’taki temaslarını tamamlayarak Erbil’e dönen yerel Kürdistan Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, merkezi hükümetle yaptıkları görüşme ve toplantılardan sonuç alamadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erbil’de yerel hükümeti toplayan Başbakan Neçirvan Barzani, Bağdat’taki temasları hakkında bilgi verdi. Barzani, Kuzey Irak’taki Kürt bölgesinin 2006 ve 2007 yılı bütçesi, petrol yasası ve Irak anayasasının 140’ıncı maddesi ile Irak hükümetinde bakan yardımcılığı görevine getirilecek olan Kürt milletvekilleri ve Kürt bölgesinin temsilcilerinin yer alacağı komisyon ve komite konularının ele alındığını söyledi.

Bağdat’taki hükümetin, 2007 yılı bütçe planlamasında Kürt bölgesi için yüzde 13 oranında pay aktarma çabası içinde olduğunu kaydeden Barzani, Irak anayasasının öngördüğü çerçevede 2007 yılı için yüzde 17 oranında bir payın kendilerine düştüğünü ve bu konuda ısrarlı olduklarını savundu.


PETROL GELİRİ PAYLAŞIMI KONUSUNDA SORUN VAR

Barzani petrolden istedikleri payla ilgili olarak da şunları söyledi:

"Bu konuda büyük sorunlar var. Petrol yasasının hazırlamak için bir komite kuruldu. Fakat, kanunun hazırlanması için zamana ihtiyaç var. Kanunun hazırlanmasında iki temel talebimiz var; birincisi Irak petrol gelirleri toplamından Kürdistan bölgesine düşen oranın belirlenmesini istiyoruz. İkincisi de, bölgenin petrol antlaşmaları Kürdistan bölgesinin iktidar güçleri tarafından imzalanması gerekir. Bağdat’ın, petrol antlaşmalarını imzalamaya yetkili olacak komiteye üye göndermesi önünde de hiçbir engel görmüyoruz." Bağdat’taki temasları sırasında Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin durumunu netleştirmeyi öngören Irak anayasasının 140. maddesini de görüştüklerini hatırlatan Başbakan Barzani, Kerkük’ün anayasal bir mesele olduğunu vurguladıklarını ve 140. maddenin uygulama çalışmalarının anayasanın öngördüğü süre zarfında tamamlanması gerektiğinde ısrarlı olduklarını dile getirdiklerini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious