Kürtler durumlarına razı olsun

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Tony Blairi, 10 yıl sonra dünyayı nasıl görmek istediklerini ortaya koyan bir memorandum hazırlayarak bakanlara ve üst düzey güvenlik görevlilerine dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz Sunday Telegraph gazetesinin ele geçirdiği ve "en naif siyaset bilimi öğrencilerinin bile inanmaktan kaçınacağı kadar iyimser" olarak nitelediği memorandumda, Türkiye'nin AB'ye alınması ve Türkiye'deki Kürtlerin terörizmin yatağı haline gelmemek için durumlarına razı olmaları isteniyor.

Memorandumda, dünyadaki sorunlu bölgeler ve İngiliz dış politika yetkililerinin buralarda ulaşmaya çalışacağı ideal sonuçlar sıralanıyor. Blair'in 10 yıllık "istek listesi"nde yer alan maddelerin gerçekleştirilmesiyle "özellikle İngiltere'ye yönelik terör eylemlerini tetikleyen bölgesel çatışmaların sayı ve yoğunluklarının azaltılması" amaçlanıyor. Memorandumda yer alan bölgelerden bazıları şöyle:

# Türkiye: Memorandum, AB'nin Türkiye ve bazı Balkan ülkelerini de kapsayacak şekilde genişlemesini öngörüyor. Türkiye, Irak ve İran'da, gazeteye göre "baskı altında olan" Kürtlerden, terörizmi doğuran bir yatak olmaktan kaçınmak için mevcut durumlarına rıza göstermeleri isteniyor.

# Irak: "Tüm mezheplerce kabul edilen istikrarlı merkezi ve yerel yönetimlerin" kurulması isteniyor.

# İran: Blair, 10 yıl içinde İran'ın "temsili ve hoşgörülü" bir hükümete kavuşmasını, nükleer silah peşinde koşmamasını ve terörü desteklememesini istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious