Kürtleri ABD şımartıyor

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

ABD bağımsızlık peşindeki Iraklı Kürtler’i cesaretlendiriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikalı Irak uzmanı Michael Rubin, Washington'un hoşgörülü tutumunun, bağımsızlık peşindeki Iraklı Kürtler’i cesaretlendirdiğini yazdı.

Rubin ABD tarafından peşmergelere verilen silahların PKK'ya gittiğini söyledi

Amerikalı Irak uzmanı Michael Rubin, The Weekly Standard dergisinde yayımlanan makalesinde, ABD Dışişleri Bakanlığını fazla hoşgörülü davranarak Iraklı Kürtler’i cesaretlendirmekle eleştirdi. Rubin, "Iraklı Kürt liderler, PKK'ya yataklık etmeyi sürdürüyor. " dedi. Türk yetkililerinin, en fazla aranan PKK'lı teröristlere Iraklı Kürtler’in pasaport sağladığını ve Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin partisinin denetimindeki bölgede altı PKK üssü olduğunu dile getirdiğini anlatan Rubin, ABD yönetimince peşmergelere verilen silahların bir bölümünün de terör örgütü PKK'ya ulaştığını, Barzani'nin PKK'lı teröristlerin Irak'ın kuzeyinde hareket etmesine kısıtlama getirmediğini kaydetti. Rubin, "Washington, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarına karşı olasıbir sınır ötesi operasyonunu onaylamasa da, bunu anlayışla karşılar. Avrupa'nın kaygıları da, Ankara'yı PKK üslerine taarruz etmekten alıkoymaz" diye yazdı. Rubin, Iraklı Kürtlerin bağımsızlık ve genişlemecilik niyetlerine ilişkin örnekler verirken, Kürt televizyonlarının Irak'ın kuzeyinden bahsederken "Güney Kürdistan" ifadesini kullandığını, belirtti.

RICE’IN IRAK GAFI

Michael Rubin, geçen günlerde Türkiye-Irak sınırında" Türkiye ile Kürdistan arasındaki sınır" diye bahsederek siyasi gaf yapan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, görevine başladıktan sonraki ilk Irak ziyaretinde Barzani ile Bağdat'ta değil, Irak'ın kuzeyinde görüşmesinin yanlış olduğunu kaydetti." Rice'ın sembolizm konusundaki dikkatsizliği, Kürtlerin milliyetçi dürtülerini daha da güçlendirdi" diyen Rubin, Iraklı Kürtlerin, Rice'ın Barzani ile Irak'ın kuzeyinde görüşmesini, ulusal heveslerinin desteklenmesi olarak gördüğünü yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious