Kürtleri Türklerden ABD korusun

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Washington Post'ta Bush'a açık mektup yazan ABD'nin eski BM Büyükelçisi Holbrooke, 'K. Irak'a ABD askeri göndererek Türk-Kürt savaşı riskini azaltın' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bunun Irak'ı üç ayrı devlete ayırmak anlamına gelmeyeceğini belirten Holbrooke, olası bir Türk-Kürt savaşının önlenmesi için de ABD'nin K. Irak'a birlik göndermesini istedi.

Demokratik Parti'nin dış politika alanındaki ağır toplarından Hobrooke, Washington Post'taki aylık sütununda, Başkan George W. Bush'a açık mektup yazdı.

Holbrooke, Bush'un Afganistan, Irak, İran ve K. Kore konusundaki politikalarının başarılı olmadığına dikkat çekti ve Irak konusundaki mevcut seçenekleri, "aynı politikayı sürdürmek, daha fazla kuvvetle harekâtı tırmandırmak ve birlikleri aşamalı olarak kaydırmak" diye sıraladı. Bush'a "Sizi gerçekçi hedefler koymaya, birliklerimizi kaydırmaya ve siyasi çözüm arayışına odaklanmaya çağırıyorum" diye seslenen Holbrooke, daha önce Senatör Joe Biden ve Dış İlişkiler Konseyi'nin (CFR) eski başkanı Leslie Gelb tarafından önerilen "üç özerk bölgeli gevşek federasyonun" Irak'taki en gerçekçi seçenek olduğunu savundu.

'Kürt terörü durmalı'

Üç özerk bölgenin kendi aralarında bir iktidar ve petrol paylaşımı anlaşması yapmalarını isteyen Holbrooke, "Sayın Başkan, ne yaparsanız yapın, gerçek bir risk olan Türk-Kürt savaşını önlemek için, bugün hâlâ güvenlikli olsa da giderek gerginleşen Kuzey Irak'a (Kürdistan'a) Amerikan birliği göndermelisiniz.

ABD'nin buradaki varlığını Türkler de Kürtler de memnuniyetle karşılayacaktır, ancak bu, Türkiye'ye yönelik Kürt terörist saldırılarının kesilmesiyle birlikte gerçekleşmelidir" diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious