'Kürtlerin bağımsızlık ilanı savaş getirir'

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü emekli Oramiral Mike McConnell, Kuzey Iraklı Kürtlerin bağımsız devlet kurmaya kalkması halinde Türkiye'nin savaşacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyetçi senatör Lindsay Graham'in, "Türkiye, Kuzey Irak'ta bağımsız Kürt devleti kurulmasını savaşa başvurmadan kenarda oturup seyreder mi?" diye sorması üzerine McConnell, "Bana göre hayır" yanıtını verdi.

McConnell, Irak'ta Sünni Arap azınlığının katliama maruz kalması durumunda Sünni Arap devletlerinin müdahale edeceğini de söyledi.

Ulusal İstihbarat Direktörü McConnell, İran'ın Irak'taki nihai amacının da bir Şii yönetiminin ülkeye hükmetmesi olduğunu savundu.

"El Kaide'ye başarıda Türkiye de etkili"

McConnell, ABD'nin terör örgütü El Kaide'ye karşı kazandığı başarıda rol oynayan müttefik ülkeler arasında Türkiye'yi de saydı.

Mike McConnell, "El Kaide'ye ve diğer teröristlere karşı şimdiye kadar elde ettiğimiz başarılarda ve yurtiçinde ve yurtdışında saldırıların önlenmesinde birçok yabancı hükümetin işbirliğinin kayda değer katkısı var. Bu ülkeler arasında Irak, İngiltere, Avustralya, Suudi Arabistan, Türkiye, Afganistan ve Pakistan yer alıyor" dedi.

McConnell'in direktörlük görevine yeni başladığı Ulusal İstihbarat Ajansı, aralarında Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve Federal Soruşturma Bürosu'nun da (FBI) yer aldığı toplam 13 Amerikan istihbarat kuruluşunu aynı çatı altında bir araya getiriyor.

Bu kurum, 11 Eylül terör saldırılarının ardından, ABD'nin istihbarat kuruluşları arasında işbirliği ve koordinasyonun ilerletilmesi amacıyla oluşturulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious