'Kürtlerin de bağımsızlık hakları var'

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Barzani, Irak'ın geleceği için en temel çözümün federasyon, konfederasyon ya da bölünme olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika'nın Sesi radyosuna konuşan Barzani, "Kürtler bağımsızlıktan bahsederken komşu ülkeler bunu suç olarak görmemeli. Kürtlerin de Türk, Arap, Farisî ve diğer halklar gibi bağımsızlıktan bahsetme hakları var" dedi. "Kürtlerin ellerinden alınan haklar geri verilmeli" diyen Barzani asıl sorunun bu hakların ne zaman ve nasıl verileceği konusu olduğunu vurguladı.

Mesut Barzani, Irak'taki son duruma ilişkin olarak da ülkede şu andakinden daha güçlü bir hükümet kurulamayacağını belirtti. Kürt lider, Irak'ın geleceği için en temel çözümün federasyon, konfederasyon ya da bölünme olduğunu savundu.

Irak'ın 2003 yılında ABD tarafından işgal edilmesinin ardından kuzeydeki kontrolü daha da artıran Kürt liderler Mesut Barzani ile Irak Cumhurbaşkanlığını yürüten Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Başkanı Celal Talabani geçtiğimiz mayıs ayında ellerindeki iki yerel yönetimi, tek bir hükümet çatısı altında birleştirmişlerdi. Erbil'deki bölge parlamentosu, Mesut Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) yetkilisi Neçirvan Barzani'nin hazırladığı kabineye onay vermişti. Böylece Irak'ın kuzeyinde IKYB ve IKDP arasındaki 10 yıllık mücadele ve ikili yönetim yönetim sona ermiş, Barzani kontrolündeki Erbil ile Talabani denetimindeki Süleymaniye ilk kez ortak bir yapıda birleşmişti. İki yönetim merkezi arasında hala tam anlamıyla bir birleşme oluşturulamazken, iki partiye bağı peşmerge güçlerini birleştirme çalışmaları da hala sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious