Kürtlerin devlet kurma hakkı var!

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani, Kürt devletinin kurulması için dış devletlerin desteğinin kazanılması amaçlı çalışmalara başlanması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

IKYB'den yapılan açıklamaya göre, Kürtlerin kendi devletleri olmasının doğal bir hak olduğunu söyleyen Barzani, bunun ancak uygun bir zamanda gerçekleşebileceğini belirterek, "Kürdistan Bölge Hükümeti'de dış devletlerin desteğini arkasına alacak nitelikte çalışmalar başlatmalıdır "dedi. Barzani, Kürt Bölge Hükümeti'nin elde ettiği kazanımların; Kürdistan halkı, partisi Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ve IKYB'nin sürdürmüş olduğu mücadele ve döktüğü şehit kanlarının ürünü olduğunu söyledi.

Barzani, vatandaşların Kürt Bölge Hükümeti'nin yetersizliklerini eleştirme hakkına sahip olduğunu ifade ederek, halkın hizmetine olan kurum-kuruluşlarda yaşanan eksikliklerin giderilmesinde zaman alacağını kaydetti. IKYB ile IKDP arasında yıllarca süren ve barış ile sonuçlanan iç savaşa da değinen Barzani, "bu tatsız savaşın tekerrür etmemesi için tüm taraflar arasında birlik-beraberlik, diyalog ve karşılıklı anlayışın gelişmesi gerektiğinin" altını çizdi. İki partinin aynı hükümette iki ayrı sivil oluşum halinde devam etmesini isteyen Barzani, bu konuda çalışmalar başlatılması çağrısı yaptı.

"KÜRT ORDUSU KURULACAK"
Irak'ın kuzeyinde kontrol ettikleri bölgenin gelecekte büyük olasılıkla birleşik ve düzenli bir orduya sahip olacağını söyleyen Mesut Barzani, "Bu orduyu hiç kimse birbirine karşı kullanamayacaktır" dedi. Bölgenin birçok zenginliğe sahip olduğunu vurgulayan Barzani, "Tüm Kürt ailelerine mutlu bir yaşam koşulunu yaratmak hükümetin başlıca görevidir" şeklinde konuştu

Barzani konuşmasının sonuç bölümünde ise, lrak'taki kötü güvenlik koşullarının büyük problemleride beraberinde getirdiğinin vurgulayarak, "lrak, mezhepsel bir iç savaşa doğru gidiyor. Biz Kürtler, lrak'ta yaşanan bu gerginliğin çözüme kavuşturulmasında kilit rolü oynamalıyız. lrak'taki tüm sorunlar, diktatör bir hükümet ile değil, çoğulcu bir hükümetin oluşturulmasıyla çözüme kavuşturulur." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious