Kürtlerin petrol inadı

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Irak'ta Kürtlerin gelecekte açılacak kuyuların gelirini Bağdat'la paylaşmak istememesi, petrol sorununda çözümü geciktiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak'ta Kürtlerin, mevcut petrol yataklarından elde edilecek gelirlerin merkezi hükümet tarafından vilayetlere nüfus oranına göre dağıtılmasını kabul ettikleri, ancak kendi bölgelerinde gelecekte açılacak olan petrol kuyularının gelirlerini Bağdat'la paylaşmamakta da ısrarlı oldukları bildirildi.
The New York Times'ın haberine göre, Şii, Sünni ve Kürt temsilciler, ülkenin en tartışmalı konularından biri olan halihazırdaki ve gelecekteki petrol gelirlerinin nasıl dağıtılacağına ilişkin ulusal yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya iyice yaklaştılar.

Iraklı yetkililer, anlaşma üzerindeki en büyük engelin, gelecekteki petrol yataklarını bulup geliştirmeye ilişkin sözleşme ve ihalelerin dağıtılması üzerinde yoğunlaştığını, bunun da Kürtlerden kaynaklandığını bildirdiler. Kürtlerin, bu tür ihaleler üzerinde nihai onay hakkını saklı tutmakta ısrar ettiği belirtildi. Gazete, Kürtlerin, bu hakkın Şiilerin egemen olduğu merkezi hükümete verilmesi halinde, bunun, Kürtlerin çoğunlukta olduğu kuzeydeki ihale önerilerini göz ardı edip Şiilerin çoğunlukta olduğu güney bölgelerine ağırlık vermesinden korktuğunu yazdı.

Sünnilerin, yasa taslağını hazırlayan komitede Kürtlere karşı Şiilerle ittifak kurduğunu da kaydeden gazete, ülkenin petrol olmayan bölgelerinde yaşayan Sünnilerin, petrol gelirlerinin merkezi hükümet tarafından eşit biçimde dağıtılmasında ısrarlı olduklarını bildirdi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious