Kürt'müsün Türk'mü?

Kürt'müsün Türk'mü?.16914
  • Giriş : 15.11.2007 / 10:45:00
  • Güncelleme : 15.11.2007 / 11:47:28

PKK sempatizanlarının tribünde olay çıkarmasından korkan Oslo polisinin bilet alan gurbetçileri telefonla arayıp, "Türk müsün, Kürt müsün?" diye sorduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Norveç polisinin, önümüzdeki cumartesi akşamı Oslo'da oynanacak Norveç - Türkiye, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme maçı için bilet alan gurbetçi taraftarlara telefon açarak "Türk müsün, Kürt müsün?" sorusunu yönelttiği öğrenildi.

Oslo'da 3 Kasım günü PKK aleyhine Türkler'in yaptığı gösteride bir grup PKK sempatizanının Türk göstericilere saldırması sonrası, Oslo polisinin maç sırasında Türk tarafların oturacağı bölümde herhangi bir olay çıkmaması için böyle bir telefon trafiği başlattığı ifade edildi.
Dagbladet gazetesinin haberine göre, Kuzey Irak'taki hassas durumdan ötürü maç esnasında olası bir kavgadan çekinen polisin alarma geçerek şimdiden gerekli önlemleri almaya çalıştığı, şüpheli görülen kişilerin maça alınmayacağı belirtildi.


Rizikolu maç


Oslo polisinden organize suçlar bölüm şefi Morten Löw Hansen yaptığı açıklamada, Norveç - Türkiye maçına tehdit unsurun az olduğunu, fakat yurtdışında olan gelişmelerden ötürü hassas davrandıklarını kaydetti. Hansen bilet alan taraftarlara telefon açtıklarını doğrulayarak, herhangi bir olayın önüne geçmek adına yaptıkları konuşmaların faydalı olduğunu söyledi.
Norveç Futbol Federasyonu yetkilisi Roger Solheim ise Norveç - Türkiye karşılaşmasının UEFA tarafından yüksek rizikolu maç olarak ilan edildiğini belirtti. Solheim, Norveç-Türkiye maçında herhangi bir politik içerikli pankartın sahaya sokulamayacağını, herhangi bir gösteriye izin verilmeyeceği yönünde federasyonun bir dizi özel önlem aldığını da doğruladı.
Roger Solheim, Milliyet'e yaptığı özel açıklamada ise maçla ilgili bir tehdit almadıklarını vurguladı. Solheim, Ullevaal Stadı'nda maç biletlerinin tamamının satıldığını belirterek, 25 bin seyircinin 2 bininin Türk olacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious