Kurtulan'ın eşi 3 askerin şehit edilmesi olayına karışmış!

Kurtulan'ın eşi 3 askerin şehit edilmesi olayına karışmış!.22902
  • Giriş : 09.11.2007 / 08:42:00
  • Güncelleme : 09.11.2007 / 08:47:04

DTP'li milletvekili Fatma Kurtulan'ın eşi 3 askerin şehit edilmesi olayına karışmış!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP Milletvekili Fatma Kurtulan’ın terör örgütü üyesi olduğu iddia edilen eşi Salman Kurtulan’ın İzmir’deki operasyonda yakalanan 2 terör örgütü PKK üyesinin ifadeleri üzerine, aralarında Adana’da 3 askerin şehit edilmesi ve 1 vatandaşın öldürülmesinin de bulunduğu terör olaylarına karıştığının tespit edildiği ve haklarında dava açıldığı öğrenildi.

      Alınan bilgiye göre, İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 1999 yılındaki operasyonunda, terör örgütü PKK üyesi İsmet A. ile Şahin G. gözaltına alındı. İki zanlının, terör örgütüyle ilgili bağlantılarını anlatmalarının yanı sıra, terör örgütü PKK’nın Adana bölgesinde faaliyet gösteren ve yönetim kadrosunda yer alan 4 kişiyi tanıdıklarını ve bu kişilerin "Piro" kod adlı Salman Kurtulan, "Reşit" kod adlı Mehmet Can Gürhan, "Kemal" kod adlı Casim Dursun ile "Ahmet" kod adlı Fikri Azgan olduklarını söyledikleri ileri sürüldü.

      İsmet A. ile Şahin G. ayrıca, terör örgütü PKK adına faaliyet gösteren bu kişilerin, Adana Osmaniye Dereli köyü yakınlarında 1999 yılında yola döşedikleri mayını patlatarak 3 askerin şehit edilmesi ve yanlarında bulunan 1 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan terör olayını gerçekleştirdiklerini, 25 Kasım 1998 tarihinde Dörtyol Mezbahane Mahallesi mevkisinde güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya girdiklerini, bölgedeki Köy Hizmetlerine ait şantiyeye silahlı baskın düzenleyerek otomobilleri yaktıklarını anlattıkları öğrenildi.

      Terör örgütü üyesi 2 kişinin verdiği bu bilgiler üzerine, Salman Kurtulan’ın yanı sıra, Mehmet Can Gürhan, Casim Dursun ve Fikri Azgan hakkında, o dönem faaliyetteki Adana DGM’ce "terör örgütü PKK üyesi olmak, örgüt adına silahlı faaliyetlerde bulunmak" suçlamasıyla dava açılarak, "yakalama" emri çıkarıldığı belirtildi.

      Hakkındaki yakalama kararı öncesi, terör örgütü propagandası yapmak suçundan Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındığının da polis kayıtlarında yer aldığı öğrenilen Salman Kurtulan’ın 21 Ocak 1992 tarihinde Mersin’de Fatma Kurtulan ile nikah kıydığı, nüfus kayıtlarında hala evli olduklarının göründüğü kaydedildi.

      Nüfus kaydını Kahramanmaraş Pazarcık’tan Mersin Menteş’e aldırdığı belirlenen Salman Kurtulan’ın evlenmesinden birkaç gün sonra terör örgütü PKK’nın dağ kadrosuna katıldığının tespit edildiği bildirildi.

      Salman Kurtulan’ın halen Irak’ın kuzey bölgesinde bulunan terör örgütü PKK’nın kamplarında kaldığı ve örgütün yönetici kadrosunda bulunduğu ileri sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious