Kurtulmuş, İsrail'e karşı yaptırım istedi

Kurtulmuş, İsrail'e karşı yaptırım istedi.8667
  • Giriş : 28.12.2008 / 08:26:00

Saadet Partisi lideri Numan Kurtulmuş, İsrail'e karşı diplomatik yaptırımları da gündeme getirecek yeni uygulamaların dünya gündemine alınmasının zamanı geldiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurtulmuş, partisince düzenlenen ''Saadet Türkiye Buluşması''nın Doğu Karadeniz Bölgesi gezisi kapsamında Giresun'da düzenlenen toplantıya katıldı.

Numan Kurtulmuş, burada bir gazetecinin, İsrail'in Gazze'ye yaptığı hava saldırısıyla ilgili sorusu üzerine, insanlık tarihinin en büyük ayıplarından birisine daha bugün şahit olunduğunu belirtti. Kurtulmuş, ''Maalesef İsrail hükümeti, Gazze'de insanlık dışı, fevkalade canice ve barbarca bir soykırım uygulamasına girmiştir. İşin kötü tarafı, bütün bunları da çoğu çocuk olan toplulukların üzerine bombalar, füzeler yağdırarak gerçekleştirmiştir'' dedi.

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aslında sorun maalesef İsrail hükümetinin tavrından daha ziyade, Müslüman ülkelerin hükümetlerinin tavrından kaynaklanmaktadır. İnsana acı gelen, insanın kalbine sızı veren budur. İslam Konferansı Örgütü, Arap Birliği, BM ve AB nerededir? Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti hükümeti başta olmak üzere bölgedeki bütün hükümetlere büyük sorumluluklar düşüyor.

Çünkü, bugün kan gövdeyi götüren bölgede 408 sene oraları yönetmiş bir milletin çocuklarıyız. Bir tek Yahudi'nin, bir tek Hristiyan'ın, bir tek Müslüman'ın burnu kanamadan bunu başarmış bir milletiz. Dolayısıyla bizim milletimizin üzerine düşen, yeniden güçlü bir şekilde rolünü oynamaya başlamasıdır.''

Hükümetin yarını beklemeden herkesi harekete geçirmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, ''Laf devri, temenni devri bitmiştir. Gelişen olaylar doğrultusunda, İsrail'e karşı diplomatik yaptırımları da gündeme getirecek yeni uygulamalar dünyanın gündemine taşınmalıdır. Bu işin şakası yoktur'' diye konuştu.

-EKONOMİK KRİZ-

Numan Kurtulmuş, gazetecilerin ''küresel ekonomik krizin Türkiye üzerindeki etkisine'' ilişkin sorusunu ise şöyle yanıtladı:

''İktidar partisinin IMF'ye gidişleri psikolojikse, 2000 yılından bu yana bu programı niçin uyguluyorlar? Madem psikolojik olarak bağlılar, niçin IMF ile yeni bir stand-bye anlaşması imzalanmasına rıza gösteriyorlar?

Madem, IMF ile Türkiye'nin psikolojik bağımlılıktan başka bir şeyi yoksa neden IMF Türkiye'nin bütçesine ve yatırım programlarına müdahale ediyor? Önce bunları açıklamaları gerekiyor. Daha sonra 'bizim IMF ile ilişkimiz psikolojiktir' sözünü anlayabiliriz. Her şey gün gibi, ayan beyan ortadadır.''

Yerel seçimle ilgili ''yüksek mahkemelerin karşıt görüşlerde açıklamalarda bulunmalarına'' ilişkin soruya da Kurtulmuş, ''Ortada çok ciddi hukuki bir problemle karşı karşıyayız. Aslında bu mesele Danıştay'ı ilgilendiren bir mesele değildir. Çünkü ortada idari bir karar yoktur'' yanıtını verdi.

Ortada çıkarılmış bir yasanın bulunduğunu belirten Kurtulmuş, o yasayla ilgili olan sürecin de Danıştay'ın ilgili alanı içinde bulunmadığını söyledi. Kurtulmuş, ''Bu kaosun bir an önce ortadan kaldırılması gerekir'' diye konuştu.

Tartışmaların sonlandırılmasının, seçimin selameti açısından doğru olacağını söyleyen Kurtulmuş, ''Burada bir de ilgili kurumun sayımına göre 6 milyon fazla seçmen çıktı. Dolayısıyla biz iki tane tartışmayla seçime giriyoruz. Önümüzdeki problem, ciddi bir hukuki problemdir. Bir an önce yüksek yargı tarafından kararlaştırılması gerekmektedir'' şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, daha sonra İl Özel İdaresi Kültür Sitesi salonunda partisince düzenlenen toplantıya katılarak, partisinin bazı ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*