Kurtulmuş: 12 Eylül'le yüzleşmeliyiz

Kurtulmuş: 12 Eylül'le yüzleşmeliyiz.10064
  • Giriş : 28.06.2009 / 17:23:00

Kurtulmuş, ''Demokrasiye darbe vuranların yanına kar kalmadığının gösterilmesi gerekir. Bu yüzden 12 Eylül yönetiminin mahkeme önüne çıkartılması gerekiyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin Eskişehir İl Teşkilatınca, Sarıcakaya yolunun 23'üncü kilometresindeki Karataş mevkisinde düzenlenen piknikte yaptığı konuşmada, ülkedeki demokrasi düzeyinin konuşulması gerektiği, demokrasinin hükümetleri seçip, denetleyip, görevden alma yetkisine sahip olduğunu kaydetti.

Milletin veya seçmenin dışında kimsenin icraatları denetleme ve görevden alma yetkisinin olmaması gerektiğini vurgulayan Numan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin, ülkede demokrasinin var olduğunu göstermek için tartışmalardan güzel bir şekilde sıyrılması gerekiyor. Tartışmalar yerine ülkenin önünü açan çözümler bulmak zorundayız. Ülkede, 1960, 1971, 1980 ve 28 Şubat 1997 ihtilalleri oldu. Türkiye'de ikide bir belirli aralıklarla demokrasinin önü kesiliyor. Ülkede hiç kimsenin demokrasiye, demokrasi dışında müdahale etmesinin mümkün olmayacağı bir siyasi sistemin kurulması gerekiyor. 22 Temmuz 2007 seçimlerinin ardından ülkede ortaya çıkan siyasal tablo, çağdaş, katılımcı ve demokratik bir Anayasa'yı zorunlu kılmaktadır. Hükümetin, 12 Eylül Anayasası'nı tamamıyla değiştirmesi gerekiyor.''

-''KENAN EVREN'İN İNTİHAR ETMESİNE GEREK YOK''-

Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş, 12 Eylül 1980 ihtilalinin, ülkeyi olumsuz yönde etkileyen en kapsamlı ihtilallerden biri olduğunu belirterek, Türkiye'nin hala söz konusu ihtilalin kötü etkilerini ve izlerini taşıdığını söyledi.

Türkiye'nin, 12 Eylül'le yüzleşmeden, onun kötü etkilerinden kurtulmadan herhangi bir meseleyi konuşmasının uygun olmadığını anlatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

''Anayasa'daki geçici 15'inci maddenin kaldırılmasını zorunluluk olarak görüyoruz. Anayasanın geçici 15'inci maddesinin kaldırılarak, 12 Eylül sürecinin yargılanması zorunludur. Allah uzun ömürler versin, Kenan Evren'in intihar etmesine gerek yok. Kimsenin intihar etmesini istemeyiz. Evren'e uzun ömürler dileriz. Demokrasimize daha uzun ömürler dileriz. Demokrasiye darbe vuranların yanına kar kalmadığının gösterilmesi gerekir. Bu yüzden 12 Eylül yönetiminin mahkeme önüne çıkartılması gerekiyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*