Kurtulmuş: Başbakan bizi takip ediyor

Kurtulmuş: Başbakan bizi takip ediyor.10064
  • Giriş : 26.02.2009 / 23:08:00

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Başbakanın Davos çıkışının ardında partimiz ve Türk mileti vardır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurtulmuş, partisinin aday tanıtım toplantısına katılmak üzere geldiği Kahramanmaraş'ta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk'u ziyaret etti. Burada, işdünyasının temsilcileri ile bir araya gelen Kurtulmuş, basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Davos'ta yaptığı çıkışın ardında Saadet Partisinin ve Türk Milleti'nin olgun duruşu olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, AK Parti'nin ve Başbakan Erdoğan'ın adım adım kendilerini takip ettiğini savunarak, şunları söyledi:

"İstanbul'da Çağlayan'daki Gazze mitinginden bu yana, aslında 26 Ekim 2008 büyük kongresinden bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi'nin değerli genel başkanı ve yöneticileri adım adım Saadet Partisini takip etmektedir. Bunu her vesileyle görüyoruz ve sonuçlarını görüyoruz. Biz Gazze ile ilgili 9 maddelik bir eylem planı öngörmüştük. Bunu 23 gün boyunca her vesile ile Saadet Partisi Genel Başkanı olarak ifade ettik. Önce sayın Başbakan 'Bakkal dükkanı yönetmiyoruz' dedi. Biz dedik ki, 'Bakkal dükkanı yönetmiyorsunuz ama yönettiğiniz yer Selçuklunun ve Osmanlının varisi olan Türkiye Cumhuriyetidir'. Hemen arkasından da 'Bekara karı boşamak kolaydır' dedi. Biz aslında o teklifimizde son derece makul ve yapılması halinde de İsrail'in saldırgan tavrını önleyecek olan bir program öngörmüştük ve teklif etmiştik. Ancak böyle demiş olmakla birlikte bizim Çağlayan'da ortaya koyduğumuz ve daha sonra Türkiye'nin bir çok yerinde ortaya koyduğumuz, hem de istismar vesilesi yapmadığımız o olgun tavrımız karşısında sayın Başbakan da ciddi bir şekilde etkilenmiş ve Davos'ta o çıkışı yapmak durumunda kalmıştır. Onda Saadet Partisi ve milletimizin büyük çoğunluğunun ortaya koyduğu olgun tavrın çok büyük katkısı olduğu kanaatindeyim"

Kendisinin ve partisinin eleştirileri ile, hükümetin IMF anlaşmasını da seçim sonrasına bıraktığını belirten Kurtulmuş, laf üretmediklerini ve kimseyle polemiğe girmek istemediklerini söyledi. Kurtulmuş; "Saadet Partisi laf üretmiyor, Saadet Partisi polemik siyaseti yapmıyor, Saadet Partisi muktedir bir siyasi üslup tercih ediyor ve bu siyasal üslubu takip ediyor. Bunun sonucu olarak da hükümet ister istemez Saadet Partisi'nin ortaya koyduğu bu muktedir siyaset karşısında etkileniyor ve adımlarını ona göre atmak durumunda kalıyor ve ona göre bir siyaset geliştirmek durumundadır. Bizim amacımız kimseyle polemik yapmak, kimseyle çatışma içerisine girmek değil, bizim amacımız üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değildir. Ancak herkes biliyor ki, Saadet Partisi'nin bu büyük yükselişi karşısında sayın Başbakanın ve AK Parti yöneticilerinin de kimyası bozulmaya başlamıştır. Biz bu anlamda görüyoruz takip ediyoruz ama asla üslubumuzu değiştirmeyeceğiz. Biz yol gösterici muhalefet tarzımıza, muktedir muhalefet tarzımıza devam edeceğiz" dedi.

Kurtulmuş, İran'ın Amerika ile arasındaki gerilimi düşürmek için Türkiye'den arabuluculuk talebinde bulunmasına ilişkin bir soruya ise şu yanıtı verdi:
"Biz başından beri söylüyoruz. Türkiye bu bölgenin amiral gemisidir. İstesek de istemesek de amiral gemisidir. Türkiye çok taraflı aktif ve şahsiyetli bir dış politika izlemek durumundadır. Bakın dünyada bizim kadar elinde dış politika kartı olan başka bir ülke yoktur. Ne Amerika'nın ne de İngiltere'nin elinde böyle büyük kartlar yoktur. Türkiye, hem İslam ülkelerinin en önemlilerinden birisidir, hem Türk Cumhuriyetlerinin bir parçasıdır, hem Karadeniz Ekonomik İşbirliğinin bir parçasıdır, hem Balkan Konferansı Teşkilatı üyesidir, hem doğu Akdeniz üyesidir, hem AB aday ülkesidir hem NATO'nun üyesidir, hem D-8'lerin üyesidir, hem de dünyadaki diğer bölgelerle iyi ilişkisi olan bir ülkedir. Türkiye'nin üzerine düşen; adil, özgür ve eşit bir dünya sisteminin kurulabilmesi için bütün gücünü kullanarak mücadele etmektir. Türkiye asla Amerika'nın, İngiltere'nin, İsrail'in Avrupa Birliğinin, ya da başka bir büyük gücün etkisi altında herhangi bir şekilde bölge politikasını yürütemez. Türkiye kendisi olarak bu bölgenin amiral gemisi olarak, bu bölgede güçlü bir ülke olarak dünya siyasetinin dengelerini değiştirebilecek ve kendi lehimize dengeleri kurabilecek imkanlara sahiptir. Biz hükümete bu konuda şahsiyetli bir dış politika izlemelerini tavsiye ediyoruz"

Son günlerde Başbakanın, bazı medya grupları ile yaşadığı polemiğin hatırlatılması üzerine ise Kurtulmuş; "Türkiye'de basın siyaset ilişkileri öteden beri tartışılan bir konudur. Burada ben iki şeyi prensip olarak söylüyorum. Birincisi siyaset hiçbir zaman medyayı yönlendirmek, kontrol altına almak, medyayı istediği gibi kendi yönünde kullanmak hevesine sahip olmamalıdır. Eğer iktidarlar böyle bir iddianın böyle bir hissiyatın içerisine girerse en büyük kötülüğü siyasete yapmış olur. İkincisi medyada siyaseti yönlendirmeye kalkmamalıdır. Özetle ne medya siyaseti yönlendirsin, ne de siyaset medyayı tahakkümü altına almaya kalksın" cevabını verdi.

Ziyaretin sonunda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk, Saadet Partisi lideri Numan Kurtulmuş'a üzerinde Osmanlı Tuğrası bulunan bir tablo hediye etti. Kurtulmuş'un ziyaretine SP Belediye Başkan adayı Hanefi Mahçiçek ve çok sayıda iş adamı katıldı. Kurtulmuş akşam yemeğinde ise iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelecek ve daha sonra Batıpark Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenecek partisinin aday tanıtım toplantısına katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*