Kurtulmuş: Devlette intikam olmaz!

Kurtulmuş: Devlette intikam olmaz!.15565
  • Giriş : 27.01.2009 / 10:17:00

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Ergenekon Soruşturmasının, 28 şubatın devamı ya da intikamı olduğunu ileri süren kesimlere cevap verdi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurtulmuş, Karabük'teki çeşitli ziyaret ve gezileri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Ergenekon Soruşturması''nın Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli davası olduğunu belirterek, bu davada duruşmaların hukukun üstünlüğü ilkesiyle yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Mahkemelerin siyasetinin yanında ya da karşısında olmayacağını, bunun düşüncesini bile yanlış bulduklarını belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

''Bir önemli husus da siyasetle Ergenekon Davası'ndaki ilişkidir. Bu mahkeme vesile kılınarak Türkiye'de siyasal sistemin daha şeffaf olmasını sağlamamız gerekiyor. Hiç kimse bu mahkemenin avukatı ya da savcısı olmasın. Bu davanın, 28 Şubat'ın devamı ya da intikamı olduğunu düşünen bazı anlayışları da doğru bulmak mümkün değildir. 28 Şubat, Türkiye'nin yakın geçmişinde en karanlık, en antidemokratik ve hukukun rafa kaldırıldığı süreçlerinden birisidir. Devlette intikam olmaz. Bütün siyasetçilerin bu yönde hareket etmeleri gerekir.

Ergenekon, Türkiye'de tartışılırken daha çok magazinsel boyutuyla gündeme gelmiştir. Gözaltına alınırken nasıl davranıldığı, mahkeme süreçlerinde ne olduğu, savunmalar ve bir takım resimlerin dışarıya çıkması gibi magazin boyutu ortaya konuldu.''

Türkiye'nin anayasa bakımından ciddi sorunla karşı karşıya bulunduğunu ve sistemin kitlendiğini ileri süren Kurtulmuş, yeni anayasanın hazırlanmasına ihtiyaç duyulduğunu savundu.

Kurtulmuş, Anavatan Partisi'ni 12 eylülün, AK Parti'yi de 28 şubatın doğurduğunu öne sürdü.

Karabük'te esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinleyen Kurtulmuş, Safranbolu ilçesinde de tarihi yerleri gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*