Kurtulmuş: Erken seçim gündemimizde

Kurtulmuş: Erken seçim gündemimizde.10064
  • Giriş : 04.07.2009 / 14:20:00
  • Güncelleme : 04.07.2009 / 14:15:15

Kurtulmuş, erken seçim havasına girebileceğini ifade ederek, hazırlıklarını ona göre sürdürdüklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurtulmuş, partisinin İçkale Otel'de düzenlenen il başkanları ve il müfettişleri toplantısında yaptığı konuşmada, son seçimlerde oy oranı bakımından giderek artan bir ivme yakaladıklarını belirterek, tanıtma stratejileri ve Türkiye gündemine getirecekleri konularla yaz sonuna kadar yeni bir seçime hazır bir parti olacaklarını kaydetti.

Yeni bir üye seferberliği başlatacaklarını bildiren Kurtulmuş, yıl sonuna kadar üye sayısını 2 milyona çıkarmayı planladıklarını dile getirdi.

Saadet Partisinin, siyasal sistemde ihtiyaç duyulan bir parti olduğunun Türkiye'de büyük bir kesim tarafından kabul edildiğini belirten Kurtulmuş, ekonomik küçülme ve sosyal dengesizlikler, sivil-asker ilişkileri ve IMF ile görüşmeler nedeniyle önümüzdeki dönemde erken seçimin gündeme geleceğini savundu. Kurtulmuş, ''Önümüzdeki dönemde Türkiye, bir erken seçim havasına girebilir'' dedi.

IMF ile görüşmelerde hükümetin bazı noktalarda direnme gösterdiğini ifade eden Kurtulmuş, ''IMF ile anlaşmanın belli bir zamanlama ile Türkiye'nin gündemine getirileceğini'' kaydetti.

Sivas'taki Madımak Oteli'nin yakılarak 37 kişinin, Erzincan'ın Başbağlar köyünde teröristlerce 33 kişinin katledilmesi olaylarına da değinen Kurtulmuş, bu olayları Türk toplumunun büyük bir üzüntü ile andığını dile getirdi. Kurtulmuş, ''Milletimizin içinde yeni kamplaşmaların değil, yeni bütünleşmelerin, kardeşliğin tesis edilmesinin adımlarının atılması gerekiyor'' dedi.

''Madımak'ın Alevilerin, Başbağlar'ın da Sunnilerin Kerbela'sı olduğunu'' vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye'nin bu tip olayları aydınlatmaması halinde kavga, istismar ve yeni bölünmelerin önünün alınamayacağını savundu.

Türkiye ekonomisinin çöküşe geçtiğini, halkın yoksullaştığını ve sektörlerin gerilediğini ifade eden Kurtulmuş, bu ortamda bile sivil-asker ilişkilerinin tartışıldığını kaydetti.

Bu tartışmanın, halkın tam demokratik bir Türkiye ile sivil ve yeni bir anayasa isteğinin sonucu olduğunu dile getiren Kurtulmuş, ''Aslında bugün de 28 Şubat'ın siyasi ve psikolojik ortamı devam etmektedir'' görüşünü ifade etti.

Türkiye'nin yeni bir anayasa yapması gerektiğini kaydeden Kurtulmuş, siyasal sistemi düzenleyen yasaların da milli iradeyi esas alacak şekilde ve milletin ihtiyaçlarına uygun olarak yeniden yapılmasının zorunlu olduğuna işaret etti.

''Anayasa'nın geçici 15. maddesi derhal kaldırılmalı ve yargılamaların önü açılmalıdır'' diyen Kurtulmuş, iktidarın ve ana muhalefet partisinin bu yöndeki düşüncelerini desteklediklerini kaydetti.

''Biz 15. maddeyi kaldıralım ki bir daha darbe yapmayı aklından geçirebilecek bir Allah'ın kulu kalmasın'' değerlendirmesinde bulunan Kurtulmuş, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını öngören yasanın da Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yasalaşmasını talep ettiklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*