Kurtulmuş: Muktedir bir dünya devleti miyiz?

Kurtulmuş: Muktedir bir dünya devleti miyiz?.10064
  • Giriş : 03.05.2009 / 16:51:00

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Sıradan bir Ortadoğu ülkesi miyiz, muktedir bir dünya devleti miyiz? Buna doğru bakmak gerekir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda konuşan Kurtulmuş, ''Varlık içinde yokluk çekmek ve artan işsizliğin, iktidarların bakış açısıyla ilgili olduğunu'' söyledi.

Türkiye'nin dünya üzerindeki yerinin doğru belirlenmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, ülkenin yerel zenginlikleriyle bağlantılı yatırımların önemli olduğuna dikkati çekti.

Kurtulmuş, Dubai ve Singapur'da yabancı sermaye dışındaki kaynakların işletilemez hale geldiğini belirterek, yabancı sermayenin gittikleri ülkelerde kalıcı yatırımlar yapmadığını savundu.

Ülke kaynaklarının işletilmesi yönünde yatırım yapılması ve gelişmenin bu yolda gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu dile getiren Kurtulmuş, tarım politikaları, esnafa uygulanan vergilendirme, kamu yatırımlarının elden çıkarılması ve reel ücretlerin yeniden ele alınması gerektiğini kaydetti.

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özelleştirmenin ölçüsü kaçırılmıştır. Özelleştirmeden bahsetmeyenler 'çağ dışı' olarak adlandırılıyor. Bankacılık sektörünün özelleştirilmesinde de önemli yanlışlar var. Bu şekilde devam ederse önümüzdeki dönemde de özel sektörün elindeki fabrikalar elden gidecek. Her kesimin borçlandırıldığı ortamda Türkiye, krizlere açık hale gelmiş, ülkenin dörtte biri işsiz, üçte biri yoksulluk içindedir. Biz iktidara geldiğimizde liberal politikalardan vazgeçerek özelleştirme, taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırmaya 'dur' diyeceğiz.''

Katılımcıların sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, yabancı sermayenin ülkeye girişine karşı olmadıklarını, ancak büyük marketlerin mahalle aralarında bile açılmasının haksızlık olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*