Kurtulmuş: Ne mutlu fetih ruhuna

Kurtulmuş: Ne mutlu fetih ruhuna.10064
  • Giriş : 30.05.2009 / 23:11:00

Saadet Partisi lideri Numan Kurtulmuş, ''Ne mutlu Fatih bize sadece İstanbul'u değil, fetih ruhunu da bıraktı. Fetih aslında zulümle mücadelenin adıdır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Anadolu Gençlik Derneği'nce, İstanbul'un fethinin 556. yıldönümü dolayısıyla BJK İnönü Stadı'nda düzenlenen kutlamalara katılan Numan Kurtulmuş, fethin, ''inancın küfre karşı, insanlığın zulme karşı, adaletin emperyalizme karşı zaferi'' olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, İstanbul'u bırakanlara şükranlarını sunduğunu ifade ederek, ''Ne mutlu Fatih bize sadece İstanbul'u değil, fetih ruhunu da bıraktı. Fetih aslında zulümle mücadelenin adıdır'' diye konuştu.

İstanbul'un fethiyle emperyalist zihniyetin çöktüğünü dile getiren Kurtulmuş, zulmün tarih boyunca 3 sacayağında oturduğunu ifade ederek, ''Birinci ayak, zalim kraldır. İkinci ayak, onlara destek veren insanları 'köleler ve vatandaşlar' diye ayıran iktisadi elittir. Üçüncü ayak ise devlet dinini insanlara zorlayan kilisedir'' dedi.

Kurtulmuş, bir tarafta insanları özgürleştirmek isteyen Fatih'in ordusunun, diğer tarafta da despotların bulunduğunu ifade ederek, Türk ulusunun atalarının fetihle, adaletli yönetimin nasıl olduğunu gösterdiklerini kaydetti.

Fatih'in, hukuktan ve mazlumlardan yana olduğu için İstanbul'u aldığını vurgulayan Kurtulmuş, Bizans'ın insanları kilisenin baskısıyla ezdiğini söyledi. O günün halkının, ''Kardinal şapkası yerine Osmanlı sarığını görmek isteriz'' dediğini dile getiren Kurtulmuş, fethin, vahşi kapitalizmi en az 2 yüzyıl geciktirdiğini dile getirdi.

Kurtulmuş, aradan geçen 556 yıla karşın dünya düzeninin hiç değişmemiş gibi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ne zaman bizim sesimiz kısıldı, aynı durum oluştu. Onbinlerce aile çocuklarına ekmek ve süt götüremiyor. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın her tarafında Doğu Roma'nın uygulamaları hortlamış durumda. Son olarak artık söz sırası bizdedir. Biz bu törenleri Sultan Fatih'in fetih ruhunu kazanmak için yapıyoruz. Söz sırası da karar sırası da insanlığa hizmet sırası da Fatih'in torunları olan bizlerdedir.''

Kurtulmuş, konuşmasının ardından eski başbakanlardan Necmettin Erbakan ve parti yöneticileriyle birlikte katılımcıları selamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*