Kurtulmuş: Türkiye çok fazla dışa bağımlı

Kurtulmuş: Türkiye çok fazla dışa bağımlı.8895
  • Giriş : 19.12.2008 / 18:26:00

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Türkiye gibi önemli bir ülkenin, bu kadar çok dışa bağımlı halde siyasetini yürütmesi mümkün değildir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneğince, Yıldız Sarayı Şale Köşkü'nde düzenlenen ''Türk Demokrasisinin Problemleri ve Çözüm Önerileri'' konulu sempozyumda konuşan Kurtulmuş, gerilimler ve karşıtlıklar üzerinden siyaset üretmenin çok kolay, ancak sonuçlarının ülke için de o siyaseti yöneten partiler için de fevkalade acı ve zor olduğunu kaydetti.

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye, 2020-2050 yılında nerede olacak, dünyanın gelişmelerini ne şekilde seyredecek... Buna ilişkin projeksiyonların ortaya çıkarılması, araştırmaların yapılması, siyasal analizlerimizde bilgiyi esas almak ve bunun üzerinden siyaset üretmek Türkiye için en hayırlı yoldur diye düşünüyorum. Bu yapıyı terk etmediğimiz sürece, Türkiye'nin siyaseti akıllı, uslu bir şekilde tartışmasının da çok zor olduğunu ifade etmek istiyorum.

Bugün hiçbir ülkenin, gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun, dünyadaki gelişmelerden uzak durması düşünülemez. Ama Türkiye gibi önemli bir ülkenin, bu kadar çok dışa bağımlı halde, dışarısının etkisi içinde kalarak siyasetini yürütmesi mümkün değildir. Dünyanın neresinde ne oluyor bileceğiz. Ama çözümlerini bu coğrafya üzerinde üretmeyen hiçbir siyasi çözümün de asla yandaşı olmayacağız. Türkiye'nin siyaseten bu kadar çok dışa bağımlı hale getirilmiş olması, aslında Türkiye'nin kendi iç sorunlarını da makul bir üslupla tartışmasının zaman zaman önüne geçmektedir.

Bu yapısal bozuklukların giderilmesi gerekiyor. Bununla ilgili olan ilk şey, Türkiye'deki fikirlerin üstündeki baskıların, önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Türkiye artık bütün siyasi fikirleri özgürleştirecek adımları atmalı, yasal düzenlemeleri yapmalıdır.''

-''SİYASET BİR KAMU GÖREVİDİR''-

Türkiye'nin, siyasi yasakların, fikir özgürlüğü gibi kısıtlamaların artık bütünüyle kalktığı bir ülke olması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, hiç kimsenin inancından dolayı baskı altında olmaması gerektiğini kaydetti.

Siyasetin, yakın hedefler uğruna değil, yüksek idealler uğruna yapılması ve özerk bir siyasal zeminin oluşturulması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, ''Bunun olmazsa olmaz şartı da siyasetin rant üreten bir mekanizma olmaktan yasal anlamda da çıkarılmasını sağlamaktır. Çünkü, siyaset esas itibariyle bir kamu görevidir. Harun gibi gelip Karunlaşıldığı zaman, siyaset egemen fikirlerin etkisi altına giriyor demektir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*