Kurtulmuş: Türkiye talihsizlik içinde

Kurtulmuş: Türkiye talihsizlik içinde.8895
  • Giriş : 20.12.2008 / 16:55:00

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Türkiye, ekonomik ve siyasal anlamda batının öngördüğü reçetelerle hareket etmek gibi bir talihsizliğin içindedir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Genel Başkan Kurtulmuş, Kocaeli'nde bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ve dünyanın zor bir süreçten geçtiğini belirterek, dünyanın kimilerine göre mali, kimilerine göre ekonomik, kimilerine göre de finansal kriz yaşadığını, iyi tedavi yöntemlerinin ortaya konulabilmesi için öncelikle bu krizin iyi teşhis edilmesi gerektiğini savundu.

Kurtulmuş, krizin sadece ekonomik olmadığını, bütünüyle medeniyet ve uygarlık krizi olduğunu öne sürdü.

IMF'nin 2000 yılının başından itibaren uyguladığı politikalarla Türkiye ekonomisini tamamıyla dışa bağımlı hale getirdiğini ileri süren Kurtulmuş, şöyle konuştu:

''Türkiye, ekonomik ve siyasal anlamda batının öngördüğü reçetelerle hareket etmek gibi bir talihsizliğin içindedir. Bizi en çok ilgilendiren, Türkiye'nin son 10 yılda IMF direktiflerinin altına girmesidir. IMF politikalarına karşı hep 'bu yolun sonu iyi değil, bu yol çıkmaz sokaktır' dedik. Türkiye ekonomisi öyle bir yapının içine sokuldu ki dışarısı hapşırsa zatürre olacak, verem olacak hale geldi. 'Bankacılık, finans sektörünü iyileştiriyoruz' dediler. Bankacılık ve finans sektörünün yüzde 53'ü yabancıların eline geçmiştir.''

Kurtulmuş, büyük sanayi kuruluşlarının üretim zafiyetine düştüğünü, üretim kapasitelerini indirmek zorunda kaldıklarını kaydederek, ''İzmit'ten çıkalım Yalova'ya, Adapazarı'na kadar olan fabrikalarımızı dolaşalım, eminim ki bu fabrikaların çoğu 'acaba haftaya kaç işçi çıkaracağız' telaşı içindedir. Sayın Başbakan'a sesleniyorum: Kendine, aslına, millete dön ve Türkiye'yi bu bağımlılık projesinden kurtaracak adımları bir an önce at'' diye konuştu.

CHP'NİN ÇARŞAF AÇILIMI

CHP'nin 'çarşaf' açılımını olumlu bulduğunu bildiren Kurtulmuş, şöyle konuştu: ''Genel seçimlerde 'Eşi baş örtülü olan Cumhurbaşkanı olmaz' diyen CHP'ye şunu sormak gerekir: Ey CHP, çarşaflıları, örtülüleri partine alacaktın da neden geçen sene öylesine büyük bir gerilim yaparak AK Parti'nin yüzde 47 oy almasını sağladın? Gerekçesi ne olursa olsun, halkı başı örtülü, başı açık, Türk, Kürt, Sünni, Alevi diye ayırıp onun üzerinden ayrım yapmayı doğru bulmuyoruz. CHP'den ikinci adımı da bekliyoruz. Üniversitede kamusal alanın önünde set çekilerek bekletilen, 'buraya giremezsin' denilen on binlerce memleket evladı genç kızımızın sorununu çözecek adımı atmak da CHP'ye düşmektedir.''

Kurtulmuş, toplantının ardından, partisinin Kocaeli'ndeki ilçe belediye başkan aday adaylarını basına tanıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*