Kurtulmuş: Yahudi düşmanlığı yapmadık

Kurtulmuş: Yahudi düşmanlığı yapmadık.8667
  • Giriş : 10.06.2009 / 15:37:00

Kurtulmuş, "Biz, Yahudilere, Rumlara, Ermenilere, Süryanilere, birlikte barış içerisinde yaşadığımız gayrimüslim unsurlarımızın hiçbirisine öteki gözüyle bakmayan bir medeniyetin çocuklarıyız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, yenileme seçimlerinde muhalefet partilerinin oylarının azaldığını, oyunu tek artıran partinin Saadet Partisi olduğunu belirterek, bunun bundan sonraki çalışmalarında kendilerine güç katacak bir sonuç olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Saadet Partisi, 29 seçim çevresinde oylarını yüzde 15 civarına yükseltmiştir. Partimizin 26 Ekim 2008 kongresinden itibaren ortaya koymuş olduğu yeni siyaset tarzı ve üslubunun, milletimiz tarafından benimsendiği ortaya çıkmış bulunuyor. Saadet Partisi, toplumun çok farklı kesimlerinden ilgiyle izlenen bir parti haline gelmiştir. Bu seçimlerde milletimiz, 'Saadet Partisine ihtiyacımız var. Siz önümüzdeki dönemde Türkiye'yi yönetmeye hazır hale gelin, hazırlıklarınızı süratle tamamlayın' mesajını veriyor. Biz de aldığımız bu mesajla yaz ayında çalışmalarımıza hız vererek iktidar alternatifi olarak karşılık vermeye çalışacağız.''

-MAYINLI ARAZİLERİN TEMİZLENMESİ-

Kurtulmuş, mayınlı arazilerin temizlenmesi ile ilgili TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı ziyaret ederek konu hakkındaki görüşlerini paylaştıklarını belirterek, ''Hükümet, kendi topraklarından 650 bin dönümlük bir kısmı 44 yıllığına başka ülkelerden gelecek firmalara açarak ihale edeceğimiz bir konuyu, hiç tartıştırmadan gündeme getirdi. Parlamentoda yapılan muhalefet ve bizim yapmış olduğumuz yüksek sesli ve ölçülü muhalefet sonucunda da hükümet geri adım atmak durumunda kaldı'' dedi.

Şanlıurfa'da yaptıkları mitingden de bahseden Kurtulmuş, şunları söyledi:

''Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'nın dediği bir şey var: Sınır topraklarını vermek bir evin yatak odasının camını kiraya vermek gibidir. Bu iş bu kadar net tartışılırken Milli Savunma Bakanlığından daha açık ve net ifadeler beklerdik. Kamuoyu bir açıklama beklemektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin böyle bir iş için elinde teknik yeterliliği yok mudur? Kamuoyunun aydınlatılması gerekmektedir.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Bunlar onlarca yıldır Yahudi düşmanlığı yapıyor, hala bu kafadan vazgeçmediler'' şeklinde bir söz söylediğini ifade eden Kurtulmuş, ''Biz hiçbir zaman Yahudi düşmanlığı yapmadık. Biz, Yahudilere, Rumlara, Ermenilere, Süryanilere, birlikte barış içerisinde yaşadığımız gayrimüslim unsurlarımızın hiç birisine 'öteki' gözüyle bakmayan bir medeniyetin çocuklarıyız. Dolayısıyla hiçbir dönemde Yahudi düşmanlığı yapmadık. Ancak, İsrail'in yayılmacı politikalarına ve siyonizmin dünya üzerindeki emperyalist politikalarına da her zaman karşı olduk. Karşı olmaya da devam edeceğiz'' dedi.

Mayınlı arazilerin temizlenmesi ile ilgili yasanın geri çevrilebilmesi için 2 yol bulunduğunu belirten Kurtulmuş, ''Birincisi, Sayın Cumhurbaşkanı'nın, yasanın 2. maddesinin 3. bendini yeniden görüşülmek üzere meclise iade etmesini milletimiz adına talep ediyoruz. İkincisini ise parlamentodaki milletvekillerinin konuyu Anayasa Mahkemesine taşımasını kamu adına bir görev olarak görüyorum'' diye konuştu.

-''VESAYET ALTINDA PARTİYİ YÖNETMEYİZ''-

Kurtulmuş, bir gazetecinin ''Necmettin Erbakan ile aranızda herhangi bir anlaşmazlık var mı?'' sorusuna ise şu karşılığı verdi:

''Sayın Erbakan'ın bizlerle arasındaki ilişki sadece resmi ilişkiden ibaret değildir, bir fikir, gönül ilişkisi vardır. Benim yaşım kadar siyaset yapmış bir değerden istifade etmek akıllı siyasetin gereğidir ancak 26 Ekim 2008'den bu yana Sayın Erbakan, hiçbir konuda ima yoluyla da olsa 'bu konu da şöyle olsa daha iyi olur' şeklinde en ufak söz dahi söylememiştir. Biz parti içerisinde kendi kararlarımızı alıyoruz ve onları uyguluyoruz. Kaldı ki vesayet altında da partiyi yönetmeyiz. Buna ne Numan Kurtulmuş'un kişiliği müsaade eder ne de Sayın Erbakan böyle bir durumun ortaya çıkmasına sebep olur.''

''Mecliste grup kurma düşünceniz var mı?'' şeklindeki bir soruya da Kurtulmuş, ''Hayatını milli görüş davası için geçirmiş birisine kapımız da gönlümüz de açıktır. Sadece AKP'li arkadaşları değil, birçok farklı görüşlerden insanları da partimize alıyoruz. 'Parlamento içerisinde şuradan 3-5 milletvekili alalım, bir grup kuralım, böylece parlamentoda temsil edilelim' üzerine bir strateji bina etmeyiz. Önemli olan milletten destek alan güçlü bir parti olmaktır. Hedefimiz budur'' cevabını verdi.

Kurtulmuş, basın toplantısının ardından Filistin Başbakan Yardımcısı Muhammed Ahmed Avad, Filistin Sağlık Bakanı Bessam Naim ve Gazze Belediye Başkanı Refik Mekki'nin de aralarında bulunduğu heyeti kabul etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*