Kurtulmuş'tan Erdoğan'a mayınlı sorular

Kurtulmuş'tan Erdoğan'a mayınlı sorular.10064
  • Giriş : 26.05.2009 / 16:30:00

SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Sayın Başbakan, 'paranın dini imanı olmaz' diyor. Evet, 'paranın dini imanı olmaz' lafını Sayın Başbakan nereden, hangi mektepten öğrendi?" dedi ekledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurtulmuş, "Ben bir iktisat hocası olarak söylüyorum; emperyalizmin, kapitalizmin dini imanı paradır'' dedi.

Kurtulmuş, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın kabulünden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretlerinin amacının, Mecliste bugün son maddeleri görüşülecek olan Türkiye-Suriye sınır bölgesindeki mayınlı arazilerin temizlenmesi ve tarıma açılmasıyla ilgili yasa tasarısı olduğunu söyledi.

Bu konuda daha önce kamuoyuna açıkladıkları görüşlerini içeren bir dosyayı da Toptan'a sunduklarını anlatan Kurtulmuş, şunları söyledi:

''Aynı dosyanın içinde SP olarak bu konuyla ilgili somut tekliflerimiz nelerdir? Bunları da ilave ettik.

Biz teknik olarak şunları söylüyoruz: Mayınlı araziler temizlensin ama Türkiye'nin elindeki teknolojik imkanlarla. Buraları, Türk firmalarının temizlemesine müsaittir. Öncelikle bunun üzerinde durulması gerekir. Ayrıca, mayın temizleme işiyle bu alanların tarımsal üretime açılması birbirinden ayrılmalıdır. Bunlar iki ayrı konudur. Öyle görünüyor ki ilgilenen firmaların çoğunluğu İsrail olmak üzere, bunların başka ülkelerin firmalarına verilmesi, organik tarımcılığa bu kadar elverişli alanların 49 yıllığına elden çıkarılması demektir.

Ayrıca, bu bölge ciddi bir su havzasıdır. Sulama için alt yapısı tamamlanmış bir bölgedir. Dolayısıyla yıllardır yatırım yaptığımız GAP'ın nimetlerini bunlar yiyecektir. Organik tarıma elverişli bir alan. Siz, bu alanı kapatacaksınız. Kaldı ki bu bölgedeki petrol ve doğalgaz rezervleriyle ilgili herhangi bir tasarrufunuz olmayacak. Bu bölgede çok ciddi şekilde hukuki sorunlar var. İstimlak etmişsiniz, yerel mahkemede sorunlar var. Siz bunları firmalara vereceksiniz ve hukuki sorunlar Türkiye'nin boynunda kalacak.

Biz onun için diyoruz ki bu ihaleyi ikiye ayırın. Bu alanlar, istimlak gerekçesi ortadan kalktığına göre, sahiplerine geri verilsin. Hazinenin arazileri de o bölgedeki topraksız köylülere devredilsin.''

-BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN SÖZLERİ-

Kurtulmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki eleştirilere ''faşizan'' karşılığını verdiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunu kabul etmek mümkün değil. Bunu Yahudi düşmanlığıyla izah etmek mümkün değil. Biz, ne Yahudi düşmanıyız, ne Ermeni düşmanıyız, ne Rum düşmanıyız, ne de Süryani düşmanıyız... Biz, hiçbir zamanda öyle olmadık ama Sayın Başbakanın birden bire bu kadar Yahudi firmalarını korur hale gelmesini de anlamadığımızı ifade etmek istiyorum. Yine Sayın Başbakan, 'paranın dini imanı olmaz' diyor. Evet, 'paranın dini imanı olmaz' lafını Sayın Başbakan nereden, hangi mektepten öğrendi? Ben bir iktisat hocası olarak söylüyorum; emperyalizmin, kapitalizmin dini imanı paradır.''

Kurtulmuş, süreçle ilgili ciddi çelişkilerin olduğunu belirterek, ''Bu alan, sanki bir çiftliği tarımsal üretime veriyormuşuz ya da küçük bir alanı mayından temizliyormuşuz gibi konuşuluyor. Bu alan 650 bin dönümlük bir alandır ki bu da Gazze Şeridi'nin 6 katı büyüklüktedir. Bolu ili büyüklükteki bir alandır. Bu kadar büyük bir alanı, 49 yıllığına yabancı firmalara vereceksiniz. Bu, Türkiye'nin en verimli arazisidir ve organik tarıma en elverişli alandır'' diye konuştu.

Türkiye'nin elindeki imkanlarla mayınların temizlemesi halinde 3 yıllık süre içinde 500 bin kişiye istihdam oluşturulmasının mümkün olduğunu savunarak, ''Niçin sadece Suriye sınırındaki mayınları konuşuyoruz da Bulgaristan ve Gürcistan sınırındaki mayınları konuşmuyoruz? Türkiye'nin bütün sınırlarındaki 900 bin mayın derhal imha edilmelidir. Zaten bizim değerlerimiz, mayını kalleş bir silah ve savaş etiğine aykırı bir silah olarak görür. Mayını koyarken de para kazandılar, sökerken de para kazanacaklar'' dedi.

-''2 MİLYON YABANCI GELECEK''-

Mayınların bulunduğu bölgenin tarımsal üretim açısından zengin, ayrıca petrol ve doğalgaz rezervlerinin bulunduğunu anlatan Kurtulmuş, ihaleyle ilgilenenlerin İsrail ortaklı firmalar olduğunu ve alanı almaları halinde tarımsal çiftliklerde yabancı işçi çalıştıracaklarını söyledi. Aileleriyle birlikte 2 milyonluk yabancı nüfusun getirileceğini belirten Kurtulmuş, ''Gelecek yabancılar kimlerdir, hangi ülkenin evlatlarıdır, buraya ne şekilde geleceklerdir?'' diye sordu.

Tasarının yanlış olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, ''Çağrımız Cumhurbaşkanı'nadır; Cumhurbaşkanımızın önünde, Meclisteki milletvekilleri gibi çok önemli tarihi bir fırsat vardır. Sayın Cumhurbaşkanımıza, önümüzdeki hafta randevu alarak görüşlerimizi ileteceğiz. Yasanının veto edilmesi, milletimizin büyük çoğunluğu tarafından beklenen bir durumdur'' görüşünü savundu.

Kurtulmuş, ''TBMM Başkanı Köksal Toptan ile görüştünüz, kendisi görüşlerini ifade etti mi?'' sorusuna, ''Sayın Toptan, büyük nezaketle ve ciddiyetle görüşlerimizi dinledi. Bu konuda yapılan hassas eleştirilere teşekkür etti. Türkiye'nin bir çok kesiminden eleştiriler geldiğini söyledi'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasayı veto etmemesi halinde ne yapacaklarının sorulması üzerine Kurtulmuş, ''Biz, Meclis dışında bir partiyiz. Ama biz Mecliste olsaydık, bu yasa bu kadar rahat geçmezdi. Bundan sonra muktedir bir iktidarın aday partisi, Saadet Partisi'dir. Görüşlerimizi milletle paylaşacağız, o bölgede bir takım eylemler yapacağız, halkın duyarlılığını ortaya çıkaran çalışmalarda bulunacağız. Amacımız sonuç almaktır'' diye konuştu.

Kurtulmuş, ''Abdüllatif Şener partisini kurdu, nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, ''Kendisine başarılar diliyorum. Allah yolunu açık etsin'' karşılığını verdi.

Numan Kurtulmuş ve beraberindeki eski milletvekilleri ve partililer, konuyla ilgili olarak gazetecilere yapılan açıklamanın ardından Meclisten ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*