Kurtulmuş'tan Obama'ya tavır

Kurtulmuş'tan Obama'ya tavır.10064
  • Giriş : 25.04.2009 / 23:27:00

Saadet Partisi lideri Numan Kurtulmuş, ABD Başkanı Obama'nın soykırım iddialarıyla ilgili açıklamasına sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''ABD Başkanı Barack Obama'nın tarihi gerçekleri göz ardı ederek tamamen Ermeni diasporasının ağzıyla konuştuğunu'', bu yaklaşımı iyi niyetli bulmadıklarını ve kınadıklarını bildirdi.

Kurtulmuş, yazılı açıklamasında, Barack Obama'nın dün yaptığı konuşmada kullandığı sözleri ve üslubu kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti.

1915 olaylarının irdelenmesinin siyasetçilerin değil, tarihçilerin işi olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, iki ülkenin arşivlerinin açılarak Türk ve Ermeni tarihçilerinin yapacağı araştırmalarla 1915 olaylarının objektif bir şekilde ortaya konması gerektiğini belirtti.

''Obama'nın, tarihi gerçekleri göz ardı ederek tamamen Ermeni diasporasının ağzıyla konuştuğunu'' ifade eden Kurtulmuş, ''bu yaklaşımı iyi niyetli bulmadıklarını ve kınadıklarını'' bildirdi.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Obama'nın konuşmasıyla bir kez daha görülmüştür ki buradaki amaç tarihi gerçekleri aydınlatmak değil, Türkiye'nin üzerinde siyasi baskı kurmaktır. MaalEsef Türkiye, sözde Ermeni soykırımı iddiaları ile köşeye sıkıştırılmaya çalışılmaktadır. Ermeni diasporasının sözde soykırım iddiaları ile Türkiye dış politikada güçsüz bırakılmak istenmektedir.

Obama'nın da Ermeni diasporasının ağzıyla konuşması bu amacın değişmediğini göstermiş ve kendisine yüklenen olumlu beklentileri hayal kırıklığına dönüştürmüştür. Obama yönetiminin bu tavrı, Amerika ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklık iddia ve söylemiyle de çelişmektedir. Çok açıktır ki Sayın Obama, Ermeni diasporasını stratejik müttefik olarak tanımladığı Türkiye'ye tercih etmiştir.''

-''ÇİFTE STANDART''-

''Amerikan yönetiminin tavrının AK Parti Hükümeti'nin bu süreçte ortaya koyduğu politikaların da yanlışlığını ortaya koyduğunu'' savunan Kurtulmuş, Türkiye'nin önce NATO Genel Sekreterliği seçiminde Avrupa Birliği tarafından, Ermenistan sınır kapısının açılması konusunda da ABD yönetimi tarafından tuzağa düşürüldüğünü iddia etti.

''Türkiye'nin dış politikasını başkalarının tavrına bakarak değil, kendi iradesini ortaya koyarak belirlemesi gerektiğini'' kaydeden Kurtulmuş, ''Maalesef 1915 olaylarını sürekli gündemde tutmaya çalışan müttefiklerimizin, daha dün gerçekleşen 'Hocalı Katliamı'nı bir kere bile ağızlarına almaması bu konudaki çifte standardın en büyük göstergesidir'' dedi.

Ermenistan sınır kapısının açılmasına yönelik hazırlıkların derhal askıya alınmasını isteyen Kurtulmuş, şu görüşlerini ifade etti:

''Binlerce Azeri kardeşimizin hayatına malolan Hocalı katliamı, uluslararası camianın gündemine taşınmalıdır. Halen Ermeni işgali altında bulunan Karabağ bölgesindeki işgale son verilmesi için uluslararası camia harekete geçirilmelidir.

Biz 'yeni bir takım müttefikler kazanacağız' diye ezeli dostlarımız ve kardeşimiz olan Azeri halkını küstürecek adımlar atılmamalı ve Azerbaycan'la ilişkileri daha da ileriye taşıyacak girişimlerde bulunulmalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*