Kurtuluş savaşının anılarıyla yeniden!

Kurtuluş savaşının anılarıyla yeniden!.29836
  • Giriş : 11.11.2008 / 17:37:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 23:03:51

İstiklal Madalyası sahibi, Kurtuluş Savaşı'na katılan hayattaki son gazi Mustafa Şekip Birgöl, İstanbul'da vefat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İstiklal Madalyası sahibi, Kurtuluş Savaşı'na katılan hayattaki son gazi Mustafa Şekip Birgöl, İstanbul'da vefat etti. Birgöl'den önce ölen silah arkadaşı 3 gazinin çok özel anıları film oldu.

Yönetmen Nesli Çölgeçen'in "Son Buluşma" filmi 14 Kasım'da vizyona girecek ."Son Buluşma" filminde, Kurtuluş Savaşı'nın son tanıkları gaziler Ömer Küyük, Veysel Turan ve Yakup Satar'ın günlük yaşamları ve savaş yıllarına dair anılarına yer veriliyor.

"Gerçek sinema" türündeki belgesel filmde, Çorumlu gazi Ömer dede, önce Anıtkabir'i, ardından son kalan diğer iki gazi Yakup Satar ve Veysel Turan'ı ziyaret ediyor. Savaş yıllarına dair anılarını paylaşan "Nişancı Er" Ömer Küyük, "Süvari Çavuş" Yakup Satar ve "Sıhhiye Onbaşı" Veysel Turan'ın birbirleriyle helalleştikleri filmde, gaziler tarihe tanıklıklarını anlatıyorlar.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Plan Prodüksiyon tarafından yapılan filmin yapım görevlisi Berrin Avcı Çölgeçen. Senaryo ve yapım-yönetimini Nesli Çölgeçen'in üstlendiği filmin ses ve ışığı Fatih Aydoğdu ve Sinan Gündoğdu, kurgusu Ahmetcan Çakırca, müziği ise Nadir Göktürk imzasını taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*