Kuru fasulye zengin yemeği oldu

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Bir zamanlar fakirliğin sembolü olarak gösterilen Kuru Fasulye son yıllarda "Fakirin bonfilesi" ilan edilmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk mutfağının geleneksel yemeği, özellikle yoksul sofrasının vazgeçilmezi olan kuru fasulyenin toptan fiyatının geçen yıla oranla yüzde 50-60 artarak 1,40 YTL'ye yükseldiği, bu kış, tüketiciye 3-4 YTL'den ulaşacağı belirtildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, et veya pastırmalı karışımıyla zengin sofralarında önemli yer tutan, hemen her lokantanın mönüsünde bulunan kuru fasulye, ''fakir edebiyatı''nın da vazgeçilmez unsurları arasında yerini alıyor.

Çok sayıda Yeşilçam filmindeki, maddi geliri iyi olmayan ''yoksul ama gururlu esas oğlan''ın taşıdığı kimlik gereği, soğanın yanında, ekmeğini suyuna bandırarak yediği kuru fasulye, bu sahnelerle de dar gelirlinin sofrasındaki yerini tesciller hale geldi. Özellikle kış aylarında tüketimi daha da artan kuru fasulye, içinde barındırdığı besin değerleri açısından etten farksız olduğu uzmanlar tarafından da onaylanması ile maddi geliri iyi olmadığı için evine et götüremeyen çok sayıda aile reisinin alışveriş sepetini dolduruyor. ''Fakirin bonfilesi'' olarak adlandırılan kuru fasulye, iklimsel nedenlerle yeteri kadar üretim olmadığı için bu kış fiyatıyla tüketicisini üzeceğe benziyor.

-FİYATLAR TIRMANIYOR-

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumları İhracatçı Birliği Başkanı Mahmut Arslan, kuru fasulye üretiminin diğer ülkelerde de az olması nedeniyle fiyatların tırmanışa geçtiğini bildirdi.

Arslan, dünya genelinde yaşanan sıkıntı nedeniyle kuru fasulyenin geçen yıla gföre fiyatının yüzde 50-60 oranında arttığını, geçen yıl toptan 80-90 YKr'ye satılan kuru fasulyenin, bu yıl 1,40 YTL'ye alıcı bulduğunu kaydetti.

Toptan fiyatın tüketiciye ulaşana kadar ikiye katlandığını ifade eden Arslan, ''Eskiden fakir yemeği diye bilinen kuru fasulye, artık zamlarla sosyete yemekleriyle anılmaya başlanacak'' dedi. Arslan, geçen yıl Ocak-Ekim ayları arasında 4 milyon 98 bin 656 kilo ihracat gerçekleştirilirken, bu yıl aynı dönemde ihracatın 2 milyon 853 bin 492 kilo seviyelerinde kaldığını da söyledi.

-BİR TABAK ET YEMEĞİ İLE AYNI DEĞERDE-

Kışın kendisini iyice hissettirmesiyle kilo fiyatı perakende 2,5 YTL'den 3-4 YTL'ye çıkması beklenen kuru fasulyenin yararları ise şöyle sıralanıyor: ''Yüksek oranda nişasta ve protein içeriyor. Proteinin yanı sıra yüksek enerji sağlama kapasiteli, kalsiyum demir, folik asit ve vitamin E gibi önemli besin değerlerini barındırıyor. 250 mililitrelik bir tabak fasulye yaklaşık 220 kalori (herhangi bir et yemeği ile aynı değerde) enerji veriyor. Protein değeri yüksek herhangi bir besin maddesinden daha uzun süre saklanabilme kapasitesine sahip olan fasulye, önemli miktarda bir B vitamini olan folik asit ve demir, çinko, magnezyum gibi mineralleri içeriyor.''


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious